LPG

Jak bezpiecznie obsługiwać instalację LPG?

Samochodowe instalacje LPG na tyle długo funkcjonują w naszym zmotoryzowanym świecie, że trudno tutaj mówić o jakiejś technicznej nowości. Są to konstrukcje już tak dalece dopracowane i perfekcyjnie oprzyrządowane, że ich używanie jest równie proste i równie bezpieczne, jak każdej innej samochodowej instalacji paliwowej. Oczywiście tak, jak przy obsłudze każdego dowolnego urządzenia, także i tutaj obwiązują pewne określone zasady.

Zasada nr 1: podstawowa

Pierwszą i najważniejszą zasadą, jaką powinien kierować się użytkownik samochodu zasilanego gazem LPG, jest to by samodzielną obsługę jego paliwowej instalacji ograniczyć jedynie do tankowania. Wszelkie inne czynności, a więc naprawy, kontrole i regulacje należy powierzać wyłącznie specjalistom, którzy dysponują i właściwą wiedzą i odpowiednią aparaturą diagnostyczną. O dwóch pozostałych zasadach wiążących się już z samym tankowaniem gazu LPG odpowiedzieli nam specjaliści z firmy ALEX z Kleosina, produkującej i montującej samochodowe instalacje na autogaz, w tym także gazowe instalacje sekwencyjne.

Zasada nr 2: należy bardzo dokładnie zapinać pistolet dystrybutora na zaworze wlewowym

Trzeba wiedzieć, że ciekły gaz wydostając się z nieszczelnej instalacji gwałtownie, paruje, pobierając przy tym duże ilości ciepła z otoczenia. Jeśli krople takiego gazu dotkną naszego ciała, to gwałtownie je schłodzą, co może prowadzić nawet do miejscowych odmrożeń skóry. W związku z tym niezwykle ważne jest, by bardzo dokładnie zapinać pistolet dystrybutora na zaworze paliwowym samochodu, po to, aby nie dopuścić do niekontrolowanego wypływu gazu. Uważajmy, aby w czasie wkładania i zapinania pistoletu nie przekrzywiać go na boki.

Zasada nr 3: nie napełniać paliwowego zbiornika samochodu do pełna

Każdy gaz w zamkniętym pojemniku zwiększa swoją objętość wraz ze wzrostem temperatury zewnętrznej, a to powoduje wzrost ciśnienia w zbiorniku. Dzieje się tak również w przypadku gazu skroplonego, który powierzchniowo ciągle paruje. Zbyt duże ciśnienie gazu może doprowadzić do rozerwania zbiornika, dlatego należy pamiętać o tym, by w czasie tankowania obserwować wskaźniki dystrybutora po to, by poziom napełniania naszego paliwowego zbiornika nie przekroczył 80% jego nominalnej pojemności. Co prawda samochodowe instalacje LPG mają odpowiednie zabezpieczenia, które automatycznie odcinają dopływ gazu, po przekroczeniu dopuszczalnego poziomu, lecz przecież jak każde urządzenie i one mogą czasem się zepsuć, lepiej więc dmuchać na zimne.

Podsumowując temat, możemy z czystym sumieniem powiedzieć, że samochodowych instalacji LPG nie należy się bać, ich tankowanie jest proste, a krążące na ich temat demoniczne mity dawno już stały się nieprawdziwe.

Materiał partnera