Instalacja gazowa

Jak bezpiecznie i ekonomicznie jeździć autem z LPG?

Zastanawiasz się nad montażem instalacji LPG? Znalazłeś na ten temat wiele sprzecznych informacji i obawiasz się, że obsługa „zagazowanego” samochodu okaże się trudna lub uciążliwa? Uspokajamy: komfort i bezpieczeństwo jazdy się nie zmienią, za to kwoty wydawane na paliwo znacznie się zmniejszą. Ten tekst poświęcimy zagadnieniu prawidłowej eksploatacji auta z napędem na gaz.

Obsługa samochodu z instalacją LPG

Do uruchomiania ani prowadzenia pojazdu nie potrzebujesz żadnych dodatkowych umiejętności. Warto jednak wiedzieć, że samochód przełącza się na zasilanie gazowe po osiągnięciu przez silnik określonej temperatury. Zanim silnik się nagrzeje, będziesz jechał na benzynie. O tym, że nastąpiła zmiana zasilania, poinformuje cię kontrolka przełącznika. Zmiana rodzaju zasilania następuje automatycznie – w obie strony. Kiedy w zbiorniku LPG skończy się paliwo, samochód znów przełączy się na benzynę. Dlatego nie wolno zapominać o uzupełnianiu baku.

Jak dbać o instalację autogaz?

Jak każdy układ w samochodzie, również instalacje LPG są narażone na zużywanie i usterki. Chcesz zaoszczędzić na ewentualnych wizytach w serwisie? Wybierz dobrą instalację od sprawdzonego dostawcy. Jednym z najlepszych producentów samochodowych instalacji LPG jest AG Centrum, twórca marki ZENIT Autogas. Kolejna ważna sprawa to montaż. Po założeniu instalację trzeba skalibrować, a to zadanie dla prawdziwego specjalisty z doświadczeniem, dlatego poszukaj autoryzowanego warsztatu i zleć je fachowcom.

Po ostatniej podwyżce cen paliw LPG jest ponad 2 razy tańsze od benzyny. A to znaczy, że jeżdżąc na gazie siłą rzeczy oszczędzamy realne pieniądze. Dobra rada: tankuj tylko na sprawdzonych stacjach. Paliwo złej jakości osłabi silnik, a w dłuższej perspektywie czasu może doprowadzić do awarii. Nie ryzykuj dla oszczędności dwóch groszy na litrze LPG. Zbyt niska cena powinna wzbudzać twoje podejrzenia.

Po założeniu instalacji gazowej w samochodzie pamiętaj o regularnych przeglądach. W instrukcji obsługi powinna być informacja o zalecanej częstotliwości wizyt w warsztacie. Podczas przeglądu serwisant sprawdzi szczelność układu i wymieni filtry LPG. Dzięki regularnym przeglądom będziesz miał pewność, że instalacja jest sprawna, bezpieczna i niezmiennie oszczędna.

Mamy nadzieję, że udało nam się rozwiać twoje wątpliwości odnośnie prawidłowej eksploatacji auta z instalacją LPG – wystarczy dobre paliwo i regularne przeglądy w warsztacie. Jeśli masz dodatkowe pytania, nie obawiaj się ich zadawać ekspertom. Skontaktuj się z przedstawicielem wybranego dostawcy lub producenta instalacji autogaz, który udzieli ci wszystkich informacji dotyczących jej montażu i bezpiecznego używania.

Materiał partnera