Instalacja autogaz

Instalacje autogaz w 100% bezpieczne?

Samochodowe instalacje LPG to sprawdzony i ekonomiczny sposób na podróżowanie. Czy są także uważane za bezpieczne? Mitów o instalacjach gazowych jest na szczęście coraz mniej, a świadomość kierowców co do ich bezpieczeństwa jest coraz większa. Fakty mówią za siebie – instalacje autogaz już od lat 70 pokochali kierowcy w wielu państwach. Ideę autogazu rozpropagowali Włosi i Holendrzy. Odpowiadamy więc – tak, instalacje autogaz są w 100% bezpieczne! Wytwarzane są z zachowaniem najwyższych standardów jakości, tak jak wszystkie podzespoły wykorzystywane w branży automotive.

Mity na temat instalacji LPG?

Głoszą je ci kierowcy, którzy na gazie nigdy nie jeździli lub po prostu nie skorzystali z prostego przepisu, jaki podajemy poniżej. Mitów nie będziemy tu przytaczać, ale odsyłamy do cyklu obalającego mity o instalacjach autogaz. Po polskich drogach jeździ dziś około 2 miliony aut na gaz. Ten rodzaj paliwa jest też powszechnie dostępny na stacjach benzynowych. Instalacje LPG są w 100% bezpieczne – należy wybierać te, które posiadają prawnie wymagane homologacje. Co więcej, dokonując wyboru warsztatu montującego, należy kierować się kwalifikacjami pracowników, renomą i jakością montażu. Połączenie certyfikowanych komponentów instalacji autogaz z montażem w autoryzowanym warsztacie to przepis na bezpieczne i ekonomiczne użytkowanie auta z instalacją LPG.

Czemu instalacje LPG są bezpieczne?

Zarówno działanie samej instalacji, jak i napełnianie zbiornika gazem w samochodzie są maksymalnie zabezpieczone przed ewentualnymi zagrożeniami dla użytkownika. Wlew oraz wejście zbiornika wyposażone są w specjalne zawory zwrotne, chroniące przed ulatnianiem się czy wyciekiem gazu np. w czasie wypadku. Jeśli chodzi o zbiornik, napełnia się go do objętości 80%, potem następuje automatyczne zamknięcie dopływu gazu. Zabezpiecza to przed ewentualnym gwałtownym przyrostem ciśnienia w zbiorniku przy wysokiej temperaturze. Elementy instalacji LPG będące w zbiorniku usytuowanym wewnątrz pojazdu muszą znajdować się w komorze gazoszczelnej, a przewody gazowe powinny mieć dodatkową osłonę w formie przewodów wentylacyjnych. Dodatkowo umiejscowienie wylotów jest takie, aby w przypadku wydostania się gazu – mógł on swobodnie ulotnić się poza wnętrze pojazdu. Sam zbiornik jest również przygotowany na bezawaryjnie działanie nawet w ekstremalnych sytuacjach dzięki solidnej konstrukcji oraz wspomnianym wyżej zaworom – jest to zawór nadciśnieniowy oraz zawór PRV z bezpiecznikiem termicznym. Zbiornik w instalacji LPG musi też posiadać wskaźnik ilości gazu. Jeszcze inny zawór zabezpieczający instalację znajduje się w wielozaworze, kontroluje on wielkość przepływu gazu.     

Jak dbać o poprawne działanie instalacji LPG?

Warto też pamiętać o tym, że nie tylko zastosowane zabezpieczenia, ale i sposób użytkowania instalacji LPG decyduje o jej poprawnym działaniu. Montaż instalacji należy zlecić specjalistom, podobnie jak wszelkie naprawy i wymiany zepsutych części i podzespołów.

Jak radzi nasz ekspert z AG Sklepu: Przy wyborze tych ostatnich należy kierować się nie tylko ceną, ale przed wszystkim jakością i wymogami danego modelu samochodu. Warto też pamiętać o regularnych przeglądach instalacji gazowych w autach, dzięki którym wszelkie usterki i nieprawidłowości w działaniu instalacji zostaną od razu wykryte i naprawione.

Materiał partnera