Czy jazda samochodem z instalacją gazową jest ekologiczna

Instalacja gazowa a kwestie ekologiczne

Zastanawiasz się nad montażem instalacji gazowej w swoim aucie, ale nie jesteś pewien, jaki jest wpływ tak napędzanych silników na ekologię? Spieszymy rozwiać twoje wątpliwości. Przechodząc na autogaz nie tylko oszczędzasz pieniądze, ale także chronisz środowisko. LPG to najczystsze z używanych obecnie paliw kopalnych, w związku z czym całkiem słusznie określane jest mianem napędu ekologicznego.

Czym kuszą instalacje LPG?

Głównym powodem rosnącej popularności instalacji gazowych w samochodach z silnikami spalinowymi, jest oczywiście potrzeba szukania oszczędności. Ceny oleju napędowego i benzyny idą konsekwentnie w górę, toteż nie należy się dziwić coraz większemu zainteresowaniu o połowę tańszym, płynnym gazem.

Zalet stosowania instalacji LPG kierowca dostrzeże z resztą więcej. Auto będzie cięższe o to ile waży zbiornik z LPG oraz pozostałe komponenty użyte do przystosowania auta na zasilania gazem LPG. Przy silniku z zapłonem iskrowym sam montaż instalacji dla wprawnego i przeszkolonego mechanika nie stanowi żadnego problemu.

Czy instalacja gazowa jest ekologiczna?

Kolejnym argumentem przemawiającym za montażem instalacji gazowej w samochodzie jest ekologia. Jak wspomnieliśmy już we wstępie, płynny gaz to najczystsze z dostępnych dziś paliw napędowych. Spaliny emitowane przez samochód napędzany autogazem zawierają 10-15% mniej dwutlenku węgla, 20% mniej tlenku węgla i 40% mniej tlenku azotu niż spaliny oleju napędowego czy benzyny.

Auto napędzane LPG emituje też przynajmniej o połowę mniej toksycznych węglowodorów, takich jak np. benzen. Te z kolei stanowią bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia człowieka, toteż nie powinny być pomijane w analizach składu spalin silników samochodowych.

Spaliny z silników napędzanych płynnym gazem są wolne od związków ołowiu i siarczanu. Wszystko to sprawia, że używanie ich jest korzystne dla środowiska naturalnego, gdyż przyczynia się do wyhamowania niekorzystnych zmian klimatu.

Kto wykonuje instalacje gazowe?

Montażu samochodowej instalacji LPG podejmuje się obecnie bardzo wiele warsztatów samochodowych, jednak wybierając fachowca, warto zachować ostrożność. Dobrym pomysłem jest współpraca z doświadczonym i wyspecjalizowanym serwisem, pracującym z najlepszymi systemami, takimi jak oferowane przez firmę ALEX zestawy OPTIMA.

Najważniejszą zaletą instalacji budowanych w oparciu o zestawy od jednego producenta jest niezawodność i płynność działania gotowego układu. Wszystkie komponenty zestawu są badane w fabrykach pod kątem kompatybilności, jakości i wydajności, toteż taki wybór daje gwarancję zadowolenia z ostatecznego efektu pracy mechaników.

Materiał partnera