Ile kosztuje wózek widłowy?

Wózek widłowy to sprzęt niezbędny w pracy każdego magazynu oraz niejednego zakładu produkcyjnego. Współczesny rynek oferuje bardzo szeroki wybór pojazdów – producenci prześcigają się, żeby dostarczyć potencjalnym odbiorcom maszyny zróżnicowane pod względem konstrukcji i funkcjonalności oraz parametrów technicznych. Ile jednak kosztuje taki sprzęt. Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta i jednoznaczna.

Marka producenta

Podobnie jak w przypadku samochodów, planując kupno wózka widłowego w pierwszej kolejności zwracamy uwagę na markę producenta. Nie jest tajemnicą, że sprzętu od najbardziej uznanych marek są zazwyczaj droższe od tych wyprodukowanych przez marki mniej znane lub nie cieszące się tak dobrą opinią. Zanim jednak uznamy kupno renomowanego sprzętu za niepotrzebną stratę pieniędzy, warto się zastanowić – w końcu uznania nie da się kupić, można je jedynie wypracować. Na ogół produkty znanych marek są bardziej wydajne, mniej zawodne i posiadają lepsze parametry pracy. Warto również pomyśleć o przyszłym serwisowaniu sprzętu – im bardziej znana marka, tym więcej autoryzowanych punktów, w których można wykonać bezpieczną naprawę.

Rodzaj wózka, jego parametry i przeznaczenie

Kolejnym czynnikiem, który znacząco wpływa na wartość wózka, jest rodzaj jego konstrukcji oraz bezpośrednio z tego wypływające parametry oraz możliwe zastosowanie pojazdu. Im bardziej wyspecjalizowana jest dana jednostka (np. przeznaczona specjalnie do pracy w wąskich przestrzeniach lub terenie), im większy jej udźwig, im większy jej zasięg, tym więcej będziemy musieli za nią zapłacić. Na wartość podnośnika może wpłynąć również rodzaj zastosowanej jednostki napędowej – może być ona zasilana energią elektryczną lub paliwami, takimi jak diesel czy gaz.

Nowy czy używany?

Nowe, pochodzące prosto z fabryki egzemplarze wózków są rzecz jasna znacznie droższe od pojazdów kilkuletnich, które miały już swojego pierwszego właściciela. Wbrew pozorom nie cena jest tu wyznacznikiem jakości, lecz odpowiedzialna, prawidłowa eksploatacja – firmy takie jak TM Service, pośredniczące w sprzedaży używanych wózków posiadają w swojej ofercie używane sprzęty, które pod względem ogólnej sprawności nie ustępują znacząco swoim nowym odpowiednikom.

Podsumowując: nie da się jednoznacznie określić, ile kosztuje dobry wózek widłowy. Ostateczny koszt zależy od tego, jakie są nasze potrzeby i preferencje, jakiego sprzętu potrzebujemy, czy zdecydujemy się na pojazd z pierwszej ręki czy z rynku wtórnego oraz wielu innych czynników.

Materiał partnera