geometria kół

Geometria kół w aucie. Dlaczego jest tak ważna?

Na komfort oraz bezpieczeństwo podróży samochodem wpływa wiele czynników. Przez niektórych bagatelizowana, lecz bardzo istotna, jest kwestia geometrii kół. Powinien na nią zwracać uwagę każdy kierowca. Pod tym pojęciem kryje się wiele ustawień związanych z kołami, które należy regularnie kontrolować. Sprawdź, dlaczego prawidłowa geometria kół w aucie jest tak ważna.

Czym dokładnie jest geometria kół?

Geometria kół dotyczy poprawnego ustawienia kilku istotnych parametrów, od których zależy nie tylko komfort jazdy, czy bezpieczeństwo, ale także ilość zużywanego paliwa. Jest to przede wszystkim kąt:

  • nachylenia kół — to parametr określający, pod jakim kątem opona nachyla się w stosunku do płaszczyzny pionowej,
  • pochylenia osi sworznia zwrotnicy — pomiędzy sworzniem a pionowym kołem,
  • wyprzedzenia osi sworznia zwrotnicy.

Nie bez znaczenia w tym przypadku jest również zbieżność opon, czyli położenie przednich oraz tylnych kół wobec siebie.

Prawidłowe ustawienie zbieżności kół w samochodzie jest bardzo ważnym elementem. W przypadku, kiedy dojdzie do zmiany ustawień lub geometria nie zostanie przeprowadzona w odpowiedni sposób, samochód podczas powodzenia nie będzie poprawnie reagował. Do najczęstszych objawów związanych z nieprawidłową geometrią zalicza się np. ściąganie samochodu do jednej strony, szybsze zużywanie się bieżnika w oponach czy zwiększone spalanie. W niektórych przypadkach może dochodzić nawet do uszkodzenia zawieszenia czy układu kierowniczego – zauważa specjalista z firmy Motor City.

Kiedy powinno się wykonywać geometrię kół?

Geometria kół może zmieniać się w trakcie korzystania z samochodu. W takim przypadku konieczne jest jej ponowne, poprawne ustawienie. Specjaliści z zakładów mechanicznych są zgodni, że stan zbieżności opon powinno się kontrolować przynajmniej raz do roku, najlepiej po zakończeniu sezonu zimowego. Eksploatacja samochodu to nie jedyna sytuacja, podczas której może dojść do poważnych zmian. Mogą one pojawić się również:

  • przy zmianie opon,
  • naprawie układu zawieszenia lub układu kierowniczego,
  • po wjechaniu w dziurę.

Bardzo ważne jest, aby po zaobserwowaniu jakichkolwiek nieprawidłowości w trakcie prowadzeniu samochodu, skontaktować się z zakładem mechaniki samochodowej. Profesjonaliści będą w stanie stwierdzić, czy koła wymagają ustawienia geometrii, czy też trzeba szukać innej przyczyny nieprawidłowości.

Jak ustawia się geometrię kół w samochodzie?

Ustawianie geometrii kół w pojeździe zaczyna się przede wszystkim od sprawdzenia silentbloków w wahaczach, sworznia oraz drążka kierowniczego. Tym zadaniem powinien jednak zajmować się wyłącznie specjalista ds. mechaniki pojazdowej. Nie zaleca się samodzielnych napraw. Brak odpowiedniej wiedzy oraz narzędzi może skutkować powstaniem poważnych uszkodzeń. Ich naprawa będzie zdecydowanie droższa, niż ustawienie geometrii przez specjalistę. Dlatego lepiej od razu oddać swój samochód w dobre ręce.

Materiał partnera