Auta używane

Gdzie szukać dobrych jakościowo aut używanych?

Używane samochody są znacznie tańsze niż modele prosto z salonu. Nie dziwi więc fakt, że coraz więcej osób, szczególnie ludzi młodych, szuka dla siebie pojazdu z drugiej ręki. Nie jest to jednak najbezpieczniejszy sposób na znalezienie dla siebie auta. Prywatni sprzedawcy często chcą zarobić jak najwięcej dla siebie albo nie są świadomi tego, że ich samochód nie jest tak sprawny, jak obiecują.

Używany samochód – od firmy czy osoby prywatnej?

Samochody używane pozyskuje się obecnie z dwóch głównych źródeł. Są to oczywiście salony używanych samochodów oraz osoby prywatne, samodzielnie wystawiające swoje pojazdy na sprzedaż. Niestety to drugie rozwiązanie, choć korzystne cenowo, może nieść za sobą bardzo dużo zagrożeń. Są to między innymi:

  • kłamstwa dotyczące sprawności samochodu, zwłaszcza w zakresie tych części, których nie można samodzielnie sprawdzić,
  • próba oszustwa przy podpisaniu umowy – np. zaniżanie kwoty transakcji.

Zakup używanych samochodów od pośrednika lub u doświadczonego handlarza daje większą gwarancję, że otrzyma się sprawny i właściwie działający pojazd, który w najbliższym czasie nie będzie wymagał gruntownej naprawy.

Jak zabezpieczyć się przed ewentualnym oszustwem?

Niestety bardzo często nawet firmy są skłonne do stosowania nieuczciwych praktyk. Z ich strony często można natknąć się na gwarancję, która w rzeczywistości niczego nie obejmuje albo celowe zawyżanie ceny na początku negocjacji. Przed zakupem używanego samochodu koniecznie trzeba sprawdzić najbardziej podatne na manipulacje elementy, w tym:

  • poprawność zapisów umowy ze wcześniejszymi ustaleniami,
  • sprawność wszystkich układów w samochodzie,
  • kompletność dołączonej do samochodu dokumentacji.

Przed finalizacją transakcji można wynająć firmę sprawdzającą jakość samochodów. W ten sposób ma się pewność, że wybiera się sprawny model.

Kupując samochód używany, najlepiej jest zwrócić się do sprawdzonych salonów, takich jak KLECIŃSKA 151 – CENTRUM SAMOCHODÓW UŻYWANYCH. Tego typu lokale skupują auta od prywatnych sprzedawców, uprzednio sprawdzając, czy model nadaje się do sprzedaży i zaoferowania kolejnym użytkownikom. Pojazdy są naprawiane przez mechaników, nabywcy mogą liczyć także na gwarancję, często obejmującą cały rok. Oczywiście wybór takich miejsc nie zwalnia z konieczności sprawdzenia, czy wszystkie dokumenty i sam samochód się zgadzają. Dobrym pomysłem jest zabranie ze sobą do salonu kogoś doświadczonego, kto podpowie, na co dokładnie zwrócić uwagę oraz powstrzyma kupca przed impulsywnymi decyzjami.

Materiał partnera