Zakup części samochodowych

Gdzie najlepiej kupować części do auta?

Części samochodowe mają to do siebie, że nie są niezniszczalne. Z upływem czasu i pod wpływem intensywnej eksploatacji zużywają się bądź psują, w rezultacie wymagając wymiany. Każdy właściciel auta staje nie tylko przed dylematem, czy wybrać części nowe czy używane, oryginalne czy zamienniki, lecz również – gdzie dokonać zakupu. Przy wyborze najlepszego sprzedawcy trzeba wziąć pod uwagę wiele czynników, w tym jakość, cenę i dostępność produktów.

Oryginalne części w autoryzowanych serwisach

Dla wielu osób to oczywistość – po części do konkretnej marki i modelu auta zgłaszają się do autoryzowanego serwisu danego producenta. W takim miejscu możemy liczyć na wysoką jakość oryginalnych części, które zwykle są objęte gwarancją, a ponadto na fachową obsługę i doradztwo w tym zakresie.

Niestety cena części samochodowych w autoryzowanych serwisach może przyprawić o zawrót głowy. Nie znajdziemy tu tańszych, a często równie dobrych zamienników ani rzecz jasna części używanych.

Stacjonarne sklepy motoryzacyjne

To kolejna narzucająca się opcja. Sklepy motoryzacyjne, wielkopowierzchniowe lub mniejsze, znajdziemy w każdej większej miejscowości. Daną część możemy dokładnie obejrzeć i nabyć na miejscu, ogromnym plusem jest także okazja do uzyskania porady od sprzedawcy, który zwykle ma ogromne doświadczenie w tym temacie i chętnie się nim podzieli.

Do minusów sklepów stacjonarnych zalicza się ograniczony wybór. Nierzadko potrzebna nam część nie jest dostępna od ręki, a na jej sprowadzenie trzeba czekać, czasem dość długo. Ponadto ceny części zamiennych zwykle są wyższe niż w innych punktach sprzedaży.

Sklepy internetowe z częściami samochodowymi

Ostatnio zyskują na popularności i mnożą się jak grzyby po deszczu – internetowe sklepy motoryzacyjne oferują części w atrakcyjnych cenach i zapewniają szeroki asortyment. Wystarczy wejść na stronę, wyszukać interesującą nas część i kilka razy kliknąć myszką, by dokonać zakupu. Niektóre sklepy online zapewniają także doradztwo przez telefon lub komunikatory internetowe.

Trzeba jednak mieć się na baczności, ponieważ nie wszystkie tego rodzaju sklepy gwarantują wysoką jakość tanich produktów zamiennych. Tymczasem to właśnie jakość części jest podstawą naszego bezpieczeństwa w aucie, szczególnie jeśli chodzi o układ hamulcowy, kierowniczy i zawieszenia.

Ogłoszenia i szroty, czyli części używane

Części używane czasem warto nabyć od prywatnych osób. Wiele ogłoszeń o ich sprzedaży znajdziemy na popularnych serwisach aukcyjnych i portalach sprzedażowych. Można również wybrać się na tak zwany szrot, czyli złomowisko samochodowe, gdzie dostępne są używane części ze złomowanych aut w korzystnych cenach. W obu tych przypadkach nie mamy jednak gwarancji jakości i nie możemy liczyć na profesjonalną poradę.

Sprzedaż części w hurtowniach i warsztatach

Dobrym rozwiązaniem jest zakup części w hurtowni części samochodowych. Do ich zalet należy szeroki asortyment, a wiele produktów jest dostępnych od ręki lub sprowadzanych z pewnych źródeł, bezpośrednio od producentów. W takich punktach mamy wybór między częściami oryginalnymi, zamiennikami oraz częściami regenerowanymi, które są tańszą, a często równie bezpieczną opcją. Jeśli przy hurtowni działa warsztat samochodowy, jak w przypadku KJB w Szczecinie, zakup części można połączyć z naprawą, a w ich doborze pomoże nam wykwalifikowany mechanik samochodowy.

Części nowe i używane kupimy również za pośrednictwem mechanika, u którego planujemy naprawić swoje auto. Według statystyk większość Polaków decyduje się na takie rozwiązanie, które z pewnością jest wygodne. Wiele osób odstrasza jednak wysoka marża narzucana przez warsztaty, w związku z czym wolą dokonać zakupów na własną rękę.

Materiał partnera