autogaz

Fakty i mity na temat autogazu

Autogaz jest coraz popularniejszym rozwiązaniem. Pomimo iż jest to paliwo tańsze, wcale nie jest gorszej jakości. Wiele osób twierdzi, że jest mniej wydajne i szkodliwe dla silnika. Sprawdźmy, jakie są najpopularniejsze mity i fakty na temat zasilania autogazu.

Czy instalacje LPG są niebezpieczne?

Jest to stary MIT, który krąży od wielu lat. Do obecnej chwili nie zarejestrowano ani jednego przypadku wybuchu instalacji gazowej przy zachowaniu jej prawidłowego wykorzystywania, tj. serwisowania i eksploatacji. ADAC informuje, że rozerwanie zbiornika jest wręcz niemożliwe. Wszelkie wybuchy czy zapalenia pojazdu występujące w trakcie wypadku są skutkiem nieszczelnej instalacji benzynowej, a nie gazowej.

Czy samochód z instalacją LPG może wjechać na parking podziemny?

Oczywiście, że tak. Wśród wielu kierowców utarł się MIT, że nie ma takiej możliwości. Każdy samochód wyposażony w instalację gazową może korzystać z podziemnych parkingów. Specjaliści z Zenit Autogas Systems wyjaśniają, że zdarzają się nieliczne sytuacje, w których pojazd z autogazem nie może zaparkować pod ziemią. Obostrzenia te wynikają wyłącznie z braku odpowiedniej wentylacji, której na etapie projektu i budowy budynku nie uwzględnił deweloper. Każdorazowo w takiej sytuacji umieszczony jest odpowiedni znak informujący.

Czy auta na gaz są wolniejsze?

To MIT. W przeszłości, gdy systemy autogazu nie były jeszcze tak dopracowane jak obecnie, rzeczywiście pojazdy w nie wyposażone mogły wykazywać mniejszą moc. Dziś dzięki zastosowaniu sekwencyjnego wtrysku gazu, optymalnie dobranej instalacji i prawidłowego montażu żadne auto nie traci mocy, co w konsekwencji nie sprawia, że jest wolniejsze.

Czy instalacja LPG zajmuje dużo miejsca?

To MIT. Zdecydowana większość samochodów wyposażona jest w butle toroidalne, które dopasowywane są do miejsca, w którym fabrycznie umieszczone jest koło zapasowe. Zastanawiając się nad odpowiedzią na pytanie, jaką instalację LPG do samochodu wybrać, warto poznać pełną ofertę specjalistycznych firm i wybrać rozwiązanie, które pozwoli zaoszczędzić maksymalnie wolną przestrzeń bagażnika.

Czy auto na gaz mniej zanieczyszcza środowisko?

Jest to FAKT. Spalanie autogazu emituje mniejszą ilość spalin do środowiska naturalnego w zakresie dwutlenku węgla i tlenków azotu. Już ten element sprawia, że mniej obciążają środowisko. Dodatkowo, do LPG nie są dodawane siarka i ołów, które również mają negatywny wpływ na atmosferę. Różnice te są zauważalne podczas wykonania prostego testu przy użyciu warsztatowego analizatora spalin – pozwala on poznać zawartość toksycznych związków w pojazdach zasilanych różnymi rodzajami paliw. Paliwo LPG pomaga zredukować emisję cząstek stałych (PM 2,5 i PM 10) do atmosfery nawet do 90%.

Materiał partnera