Elementy elektryki i elektroniki samochodowej

Sprawnie działające układy elektryczne i elektroniczne to podstawa prawidłowej i efektywnej pracy współczesnych samochodów. Elektryka i elektronika w aucie odpowiada nie tylko za sterowanie silnikiem, ale dba również o komfort i bezpieczeństwo pasażerów. Jakie dokładnie elementy elektryczne i elektroniczne można wyróżnić w budowie samochodów oraz jaką rolę odgrywają tego typu układy?

Elektryka samochodowa

Układ elektryczny odpowiada za uruchomienie silnika samochodowego. Obwody elektryczne, składające się m. in. z przewodów pogrupowanych w wiązki, złączy czy bezpieczników, dostarczają energię, pozwalają na zapłon i rozruch, a także zasilają liczne odbiorniki prądu.

Do podstawowych elementów elektryki samochodowej zaliczamy przede wszystkim źródła prądu, czyli akumulator, który magazynuje i dostarcza prąd elektryczny, a także alternator będący prądnicą prądu przemiennego. – Mówi specjalista reprezentujący firmę Inter Parts zajmującą się dystrybucją części samochodowych. – Oprócz tego warto wspomnieć o rozruszniku, czyli silniku prądu stałego.

Do najważniejszych odbiorników prądu należy oświetlenie samochodowe, w tym światła stopu, awaryjne, kierunkowskazy, postojowe oraz wewnętrzne, a także radio czy inne części samochodowe, np. wentylatory.

Elektronika samochodowa

Nowoczesne samochody wyposażane są w coraz większą liczbę układów elektronicznych składających się z czujników, nadajników oraz sterowników, które rejestrują parametry i przetwarzają informacje, a także zadają określone wartości sterując różnego rodzaju elementami wykonawczymi w aucie. Podstawowe elementy elektroniki samochodowej i ich funkcje są następujące:

  • Systemy umożliwiające sterowanie pracą silnika – elektronika odpowiada za układ przenoszenia napędu, wtrysku paliwa, czego przykładem są pompy, a także za czystość spalin emitowanych przez silniki spalinowe, do czego wykorzystuje się sondy lambda.
  • Systemy bezpieczeństwa – do najważniejszych układów elektronicznych zapewniających bezpieczeństwo kierowcy i pasażerów należą poduszki powietrzne, system ABS, ESP oraz ASR.
  • Systemy podnoszące komfort jazdy – układy elektroniczne zwiększają wygodę korzystania z samochodu. Zaliczamy do nich m. in. systemy multimedialne oraz komunikacyjne, takie jak nawigacja, a także umożliwiające regulację ustawienia foteli, światła czy lusterek oraz sterowanie klimatyzacją.

Jak więc się okazuje, prawidłowe działanie układów elektronicznych oraz elektrycznych determinuje efektywną pracę samochodu i zwiększa bezpieczeństwo oraz komfort jazdy, dlatego tak ważne jest profesjonalne serwisowanie tego typu elementów.

Materiał partnera