Elektromechanik – charakterystyka zawodu

W ciągu ostatnich kilku dekad liczba samochodów na polskich drogach znacznie wzrosła. Samochodów jest nie tylko więcej, ale i są one coraz bardziej zaawansowane pod względem technologii, dlatego też na rynku pracy znacznie wzrosło zapotrzebowanie na specjalistów znających się na ich diagnozowaniu i naprawie. Należą do nich między innymi elektromechanicy. Co warto wiedzieć o tym zawodzie?

Kim jest elektromechanik?

Elektromechanik, bądź inaczej elektryk samochodowy, to specjalista od układów elektrycznych w samochodach. Do jego obowiązków należy – w zależności od miejsca zatrudnienia – montaż elektryki, jej kontrola oraz naprawa.

‒ Zawód ten obecnie odgrywa niezwykle istotną rolę w branży motoryzacyjnej – mówi przedstawiciel Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Łodzi ‒ bowiem nowoczesne auta w bardzo dużym stopniu korzystają z układów elektrycznych, które wraz z postępem technologicznym stają się coraz bardziej skomplikowane. W związku z tym od elektromechanika wymaga jest bardzo duża wiedza na temat technologii oraz umiejętności ich obsługi.

Główne obszary pracy elektromechanika

Elektromechanicy na co dzień zajmują się urządzeniami elektrycznymi, do których zadań należą między innymi:

  • wspomaganie układu sterowania
  • zwiększanie bezpieczeństwa na drodze
  • sygnalizacja (światła, kierunkowskazy etc.)
  • sterowanie zapłonem
  • zwiększanie komfortu podczas jazdy (klimatyzacja, sprzęt muzyczny).

W swojej pracy elektromechanik wykorzystuje oczywiście szeroką gamą narzędzi przeznaczonych od montażu układów elektrycznych oraz ich diagnostyki i naprawy.

Jak zostać elektromechanikiem?

Elektromechanik to zawód, który wymaga zdobycia odpowiedniego wykształcenia. Jedną z możliwości jest ukończenie szkoły średniej samochodowej o specjalności elektromechanicznej. Inną możliwością jest wzięcie udziału w kursach, podczas których przekazywana jest wiedza teoretyczna oraz praktyczna na temat projektowania układów elektronicznych. Poza tym w zawodzie elektromechanika przydatne są umiejętności takie jak przynajmniej podstawowa znajomość języków obcych, obsługa komputera oraz prawo jazdy kat. B.

Gdzie może pracować elektromechanik?

Pracy dla elektromechaników nie brakuje. Osoba posiadająca uprawnienia do wykonywania tego zawodu może pracować między innymi w warsztatach samochodowych, stacjach kontroli pojazdów czy fabrykach samochodów. Wielu elektromechaników prowadzi własną działalności gospodarczą związaną z montażem, diagnostyką oraz naprawą elektryki samochodowej.

Materiał partnera