dystrybutor paliw

Dystrybutory paliw stojące i wiszące. Porównanie

Dystrybutory paliwa to nieodzowne wyposażenie każdej stacji benzynowej, a często można je spotkać choćby na terenie większych firm transportowych. Te urządzenia, dzięki którym możliwe jest tankowanie, nie są jednorodne pod względem wydajności i sposobu osadzenia. Wyróżniamy bowiem dystrybutory stojące, które są częściej spotykane, ale paliwo można czerpać także z dystrybutorów wiszących. Jakie są zalety tych dwóch rozwiązań?

Czym charakteryzują się dystrybutory stojące i wiszące?

Zazwyczaj na stacjach benzynowych można spotkać dystrybutory stojące. Zajmują one sporo miejsca, jednak są niezwykle wydajne – mogą pompować nawet 150 litrów paliwa na minutę, dlatego w miejscach, gdzie jest duże natężenie ruchu i wielu kierowców, którzy chcą zatankować, okazują się najlepszym rozwiązaniem.

Modele stojące są stawiane raczej w miejscach, w którym jest odpowiednio duża przestrzeń. Zdarza się jednak, że właściciele i pracownicy stacji benzynowych, a także ci, którzy tankują na terenie firm transportowych, chcą nalać paliwo bez czekania w kolejkach, ponieważ zależy im na czasie. W takich przypadkach montaż wiszącego dystrybutora paliw może zagospodarować wolną przestrzeń oraz sprawić, że pracownicy stacji benzynowej będą mieli własny dystrybutor tylko na własne potrzeby. Dzięki temu nie muszą oni czekać na mniejszy ruch na stacji, ale mogą zatankować wtedy, kiedy chcą.

Dystrybutory wiszące są o wiele bardziej kompaktowe niż stojące, ale mają za to ograniczone możliwości – mniejszą pojemność i wydajność: zazwyczaj pompują 50 lub 75 litrów paliwa na minutę. Są zatem dwu- lub trzykrotnie mniej efektywne. Jednak jeżeli z takiego urządzenia nie korzysta zbyt wiele osób, to jest ono idealnym sposobem na wykorzystanie wolnego miejsca. Tego typu dystrybutory stanowią też dobre wyposażenie firm transportowych – nie zajmują tyle przestrzeni, co dystrybutory stojące.

Na który dystrybutor paliw się zdecydować?

Jak mówi specjalista z firmy FHU MiM Mariusz Mańkowski, zarówno dystrybutory stojące, jak i wiszące mają swoje zalety. To, jaka opcja będzie lepsza, jest uzależnione od tego, ile jest miejsca, jakie jest przeznaczenie dystrybutora oraz ile osób ma docelowo z niego korzystać.

Jeżeli ważna jest efektywność, to bardziej odpowiedni będzie dystrybutor stojący, który jest o wiele bardziej wydajny od wiszącego. Jeśli jednak nie ma potrzeby stawiania urządzenia o dużej pojemności, wystarczające i bardzo wygodne jest zamontowanie dystrybutora wiszącego. Dobre  dystrybutory paliwa umożliwiają szybkie tankowanie i są proste w obsłudze bez względu na to, na jaką ich konstrukcję się postawi.

Materiał partnera