kompresor samochodowy

Do czego służy kompresor samochodowy?

W skład wyposażenia warsztatu samochodowego powinny wchodzić określone elementy. Jednym z tych podstawowych jest kompresor, niekiedy nazywany także sprężarką. Na rynku istnieje kilka rodzajów takich urządzeń, a każdy z nich różni się działaniem i budową. Za co dokładnie odpowiedzialny jest kompresor? Podczas wykonywania jakich prac można go wykorzystać?

Czym jest kompresor? 

Kompresor to urządzenie powszechnie wykorzystywane w przemyśle samochodowym. Pozwala on na sprężanie powietrza. Takie zjawisko jest niezbędne w celu zasilenia innych sprzętów warsztatowych. Mowa tu m.in. o kluczach pneumatycznych, wiertarkach i młotach. Z wykorzystaniem kompresora można także napompować opony w dowolnym pojeździe. Mała wersja sprężarki często wchodzi również w skład wyposażenia samochodu.

Kompresory na ogół wykorzystuje się do zasilania narzędzi pneumatycznych, ale istnieją również inne zastosowania takich urządzeń. Mowa tu m.in. o malowaniu przedmiotów metodą natryskową. Poza warsztatami kompresory są używane także w przypadku niektórych sprzętów sportowych czy nawet napełniania butli z tlenem.

Na czym polega działanie kompresora? 

Ważnym elementem kompresora jest tłok, który w wyniku ruchu posuwisto-zwrotnego spręża powietrze do zbiornika. Na rynku istnieją urządzenia o różnych parametrach. Należy dostosować odpowiedni model do własnych potrzeb. W większych warsztatach częściej stosuje się duże kompresory o wysokiej wydajności – zazwyczaj są to warianty dwutłokowe. Produkty tego typu znajdziesz m.in. w sklepie Techsul. Występują w wielu wersjach, dlatego z łatwością dopasujesz odpowiedni model do swoich wymagań.

Na rynku znaleźć można dwa rodzaje kompresorów – olejowe i bezolejowe. W przypadku tego pierwszego tłok jest smarowany olejem, co zmniejsza tarcie. Dzięki temu urządzenie jest bardziej wydajne. W warsztatach najczęściej pojawiają się kompresory olejowe, które cechują się znacznie lepszą żywotnością. Wybierając odpowiedni model, trzeba również zwrócić uwagę na jego pojemność. Kompresory bezolejowe cieszą się mniejszą popularnością w warsztatach ze względu na fakt, że wymagają przerywania pracy. W innym przypadku może bowiem dojść do nadmiernego nagrzewania się urządzenia. W zastosowaniach profesjonalnych pojawiają się więc kompresory olejowe.

Materiał partnera