sklejka antyposlizgowa wodoodporna samochod dostawczy

Do czego służą sklejki antypoślizgowe?

Wiele osób w pierwszym odruchu nie kojarzy drewnianych elementów ze sklejki z motoryzacją. Owszem dawniej, przy starych samochodach w konstrukcji wykorzystywano drewno, ale żeby dzisiaj? Otóż prawda może wiele osób bardzo zaskoczyć. Współcześnie produkowane, nowoczesne samochody, szczególnie dostawcze, ciężarowe i naczepy produkowane są z wykorzystaniem elementów drewnianych.

Głównym zamierzeniem takiego postępowania jest obniżenie masy własnej pojazdu, co pozwala na zwiększenie wagi załadunku, czyli w konsekwencji prowadzi do uzyskania zdecydowanie bardziej ekonomicznego transportu.

Szerokie zastosowanie sklejki w motoryzacji

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów sklejki, która w procesach produkcyjnych uzyskuje różnorodne właściwości. W motoryzacji wykorzystuje się ją głównie w konstrukcji naczep, samochodów dostawczych, czy do wykończenia wnętrz w nowoczesnych kamperach. Jednak dokładne zastosowanie dobiera się do konkretnych potrzeb, dopasowując jednocześnie rodzaj wykorzystywanego materiału.

Na polskim rynku dostępnych jest wiele rodzajów sklejek, które wyróżniają się różnymi właściwościami fizycznymi i mechanicznymi. W czasie dobierania najlepszej dla naszych potrzeb powinniśmy zwrócić uwagę na rodzaj drewna, układ fornirów, rodzaj kleju, czy też sposób wykończenia powierzchni. W motoryzacji wykorzystywana jest sklejka antypoślizgowa, ale również wodoodporna.

Jak wykorzystuje się sklejkę antypoślizgową?

Sklejka antypoślizgowa znajduje zastosowanie przede wszystkim na podłogach. Jest ona produktem, który pokrywa się specjalnym filmem fenolowym, a dodatkowo odciska się na niej wzór siatki. Te dwa elementy zapewniają jej jednocześnie wodoodporność oraz zwiększają jej funkcjonalność w miejscach, które wymagają zwiększenia współczynnika tarcia

– mówi ekspert z firmy Agripunkt, mającej wieloletnie doświadczenie w zakresie elementów techniki zabudowy pojazdów użytkowych.

Dzięki takim rozwiązaniom załadunek towaru do samochodu lub naczepy będzie łatwiejszy, a ich odpowiednie zabezpieczenie nie powinno nastręczać dodatkowych trudności. Jednocześnie sklejka jest materiałem wyróżniającym się lekkością i wytrzymałością, co sprawia, że idealnie sprawdza się jako podkład oraz zabezpieczenie powierzchni załadunkowej.

Materiał partnera