naczepa niskopodwoziowa

Do czego służą naczepy niskopodwoziowe?

Transport to dziedzina gospodarki niezbędna dla wszystkich pozostałych jej gałęzi. Przedmiotem transportu może być właściwie wszystko – od surowców naturalnych przez gotowe maszyny i ich części, kończąc nawet na domach. Przewiezienie danego ładunku możliwie jest dzięki wykorzystaniu dedykowanego do niego sprzętu, między innymi specyficznych rodzajów naczep. Jednym z nich są naczepy niskopoziomowe. Gdzie znajdują one zastosowanie?

Czym jest naczepa niskopodwoziowa?

Charakterystyki naczepy niskopoziomowej można łatwo domyślić z jej nazwy. Cechą, którą je wyróżnia jest otwarta przestrzeń ładunkowa po postacią nieogrodzonej platformy, umieszczona bardzo nisko na poziomem podłoża, po którym przemieszcza się naczepa. Bardzo często platforma umieszczona jest poniżej poziomu wyznaczonego przez oś kół – odstęp między jej dolną krawędzią a powierzchnią drogi wynosi przy tego typu konstrukcji od około 700 do 1000 milimetrów. Naczepy są przystosowane do połączenia ich z ciągnikami siodłowymi.

Zastosowanie naczep niskopodwoziowych

Naczepy niskopodwoziowe to pojazdy wykorzystywane do przewozu różnego rodzaju obiektów wielkogabarytowych, między innymi pojazdów, kontenerów, większych elementów obiektów budowlanych i innych.

– Położenie platformy na niskim poziomie daje temu typowi naczepy znaczną przewagę w transporcie ładunków o znacznej masie i rozmiarach – wyjaśnia przedstawiciel firmy transportowej MartransPrzede wszystkim powoduje, że środek ciężkości całej naczepy wraz z ładunkiem jest umiejscowiony bardzo nisko. Dzięki temu naczepa zachowuje dużą stabilność podczas jazdy i jest niepodatna na czynniki, które mogłyby się przyczynić do utraty kontroli nad ładunkiem lub wywrócenia go. Kolejna kwestia to ułatwienie załadunku, szczególnie w przypadku platform przewożących inne pojazdy. Platforma musi być w takiej sytuacji położona nisko, aby pojazd mógł na nią łatwo wjechać.

Naczepy w transporcie pojazdów

Jakiego typu pojazdy mogą być transportowane przy użyciu naczep niskopodwoziowych? Przede wszystkim wszelkiego rodzaju maszyny budowlane oraz rolnicze, nierzadko naczep używa się również do przewozu samochodów osobowych, innych pojazdów ciężarów oraz sprzętu wojskowego. Jaka jest zasadność transportowania wielkogabarytowych maszyn używanych w przemyśle i rolnictwie za pomocą naczep? Przede wszystkim należy zwrócić uwagę, że wiele z nich to urządzenia o bardzo dużej masie, nieprzystosowane do poruszania się na dużych dystansach po asfaltowych drogach. Ponadto nie są one zbyt szybkie, a do ich prowadzenia niezbędne są specjalne uprawnienia. Z tego powodu dużo łatwiejszym, szybszym i mniej kosztownych rozwiązaniem jest przewiezienie ich na pokładzie naczepy niskopodwoziowej.

Materiał partnera