serwis maszyn rolniczych

Dlaczego warto zadbać o regularny serwis maszyn rolniczych?

Działanie większości gospodarstw rolnych opiera się obecnie w dużej mierze na pracy maszyn. Trudno wyobrazić sobie dzisiaj efektywną uprawę bez pomocy ciągnika czy kombajnu. To właśnie od stanu tych maszyn w dużej mierze zależy sukces uprawy i zbioru płodów rolnych, dlatego tak ważne jest odpowiednie ich pielęgnowanie. Co warto wiedzieć na temat serwisu maszyn rolniczych i dlaczego warto go wykonywać regularnie?

Regularny serwis maszyn rolniczych – dlaczego warto?

Maszyny rolnicze pracują w niezwykle trudnych warunkach. Narażone są na duże obciążenia, zmienne temperatury, wilgoć i inne szkodliwe czynniki związane z warunkami atmosferycznymi oraz wykonywanymi zadaniami. Wszystko to zwiększa ryzyko wystąpienia awarii, które mogą przytrafić się zarówno w trakcie sezonu prac polowych, jak również zimą, gdy maszyna nie jest używana, a została np. źle zabezpieczona lub nie sprawdzono jej stanu po żniwach. Awaria maszyny rolniczej, czy to kombajnu, czy ciągnika, to poważne zagrożenie dla ciągłości prac w gospodarstwie, szczególnie podczas sezonu, gdy pogoda dopisuje i nie można zwlekać z pracami agrotechnicznymi. W takiej sytuacji dochodzi do przestojów, co zagraża całej uprawie. Dlatego też tak ważna jest szczególna troska o maszyny rolnicze, które powinny być odpowiednio eksploatowane i przechowywane, a przede wszystkim regularnie konserwowane i serwisowane. Warto tu zadbać o sezonowe kontrole maszyn, zwłaszcza przed i po sezonie, kiedy należy sprawdzić stan poszczególnych części i płynów eksploatacyjnych. W trakcie takiego przeglądu należy zwrócić szczególną uwagę na filtry powietrza, olej silnikowy i przekładniowy oraz chłodnicę, ponieważ to właśnie te elementy stanowią częste przyczyny awarii. Warto przy tym pamiętać, że naprawa maszyny rolniczej, która uległa poważnej awarii, może się okazać niezwykle kosztowna i czasochłonna, dlatego lepiej zapobiegać takim sytuacjom poprzez regularny serwis maszyn rolniczych.

Dobry serwis maszyn rolniczych, czyli jaki?

O ile drobne kontrole i przeglądy maszyn można wykonywać samodzielnie, o tyle kompleksowy serwis obejmujący wymianę części powinien odbywać się z udziałem profesjonalnego partnera. Dotyczy to zwłaszcza nowoczesnych maszyn rolniczych, które są bogato wyposażone w elektronikę. Wyróżniamy przy tym dwa rodzaje profesjonalnego serwisu: gwarancyjny oraz pogwarancyjny. Renomowani dealerzy maszyn rolniczych, tacy jak Spółka Agromarket, oferują gwarancję na każdą zakupioną maszynę. Dzięki temu kupujący może liczyć na kompleksową obsługę serwisową obejmującą wykrywanie i usuwanie ewentualnych usterek, co pozwoli zapobiec poważnym awariom i lepiej zaplanować ewentualne naprawy. Dobry serwis powinien również obejmować naprawy pogwarancyjne. Szybka pomoc w razie awarii maszyny rolniczej to bowiem konieczność.

Materiał partnera