zaczepy transportowe

Dlaczego warto stosować automatyczne zaczepy transportowe?

W pracach rolniczych szczególnie liczy się wygoda i bezpieczeństwo pracy. Dlatego bardzo ważne jest dobranie właściwych maszyn i elementów, które tę pracę ułatwiają. Mowa między innymi o zaczepach, które na rynku występują pod wieloma postaciami. Wiele osób wciąż wybiera warianty ręczne, ale dużo wygodniejsze będą automatyczne zaczepy transportowe. Dlaczego?

Charakterystyka automatycznych zaczepów transportowych

Ogólnie rzecz biorąc, zaczepy transportowe służą do agregowania ciągnika z klasyczną przyczepą wyposażoną w obrotnicę. Natomiast w tej grupie produktów szczególną rolę odgrywają zaczepy automatyczne. Umożliwiają bezpieczne i łatwe agregowanie maszyn, łącząc sprzęt z ciągnikiem za pomocą mechanicznego sensora zwanego potocznie językiem spustowym. Ten rozpoznaje obecność ucha przyczepy i w odpowiednim czasie po prostu zatrzaskuje trzpień mocujący.   

Czym różnią się zaczepy automatyczne od ręcznych?

Ręczny typ zaczepu wymaga bardzo precyzyjnego cofnięcia ciągnikiem i naprowadzenia zaczepu na dyszel przyczepy. Dodatkowo zmusza operatora do opuszczenia kabiny ciągnika i ręcznego zaryglowania sworznia. W przypadku zaczepów automatycznych wystarczy jedynie cofnąć w kierunku dyszla przyczepy a sam naprowadzi dyszel w odpowiednie miejsce i zatrzaśnie sworzeń.

Nie ma zatem konieczności ręcznego manipulowania przy zaczepie, a cały proces nie wymaga ani opuszczania kabiny przez operatora ani  angażowania w to dodatkowej osoby. W zasadzie jedynym zadaniem operatora jest w miarę precyzyjne cofnięcie ciągnikiem rolniczym.

Największe plusy zaczepów automatycznych to:

  • wygoda użytkowania,
  • szybkie sprzęganie jednej maszyny z drugą,
  • wysoka trwałość,
  • większe bezpieczeństwo,
  • uniwersalność (można je stosować do pracy w polu, do jazdy po drogach albo przy holowaniu przyczep),
  • łatwy montaż części zamiennych.

Dodatkową zaletą takiego rozwiązania jest to, że operator – jeśli chce – może sterować zaczepem przy użyciu linki sterującej z kabiny ciągnika. Podobnie jak zapięcie maszyny, również odczepienie jej może odbywać się bez wysiadania z ciągnika.

Gdzie kupować automatyczne zaczepy transportowe?

Pozostaje jeszcze pytanie, gdzie wyposażać się w bezpieczne i funkcjonalne zaczepy transportowe automatyczne. W którym miejscu oferowane są najbardziej jakościowe produkty?

Na pewno warto zwrócić uwagę na firmę SCHARMUELLER SPARE PARTS. To oficjalny przedstawiciel renomowanego austriackiego producenta zaczepów do ciągników i maszyn rolniczych Scharmüller Gesellschaft m.b.H. & Co KG.

Ich oferta obejmuje modele z płytą adaptacyjną, wykonane z flanszą lub konsolą oraz przeznaczone do wózków widłowych.  

Materiał partnera