Dlaczego warto kupować używane części samochodowe?

Polacy chętnie kupują używane samochody, nie tylko z krajowego rynku, poza tym – nie oszukujmy się – nawet w aucie prosto z salonu po latach pojawiają się wady i usterki. Nic nie jest niezniszczalne, a części się zużywają. Kiedy musimy którąś z tych części wymienić i zaczynamy przyglądać się cenom, możemy być naprawdę zdziwieni: nowe zamienniki bywają tańsze od części ze szrotu. Po jakie części warto więc sięgać? Czym się kierować przy wyborze?

Części oryginalne, używane, czy zamienniki?

Oryginalne części samochodowe są produkowane zgodnie z wymogami producenta samochodów, więc nie ma możliwości, by do naszego auta nie pasowały, czy były kiepskiej jakości. Jest jednak jedno „ale”, które często przekreśla ich zakup: cena. Nie możemy sobie na nie pozwolić albo szkoda nam wydawać takiej kwoty na część, którą możemy kupić taniej w sklepie z używanymi częściami do samochodów, czy zastąpić zamiennikiem. Można spotkać się z opiniami, że na zamienniki absolutnie nie warto wydawać pieniędzy, bo szybko się psują.

Jeśli postawimy na zamienniki od wątpliwego producenta, to faktycznie mogą być kiepskiej jakości – mówi nam przedstawiciel hurtowni QBAT ze Śremuale jeśli wybierzemy części zamienne od doświadczonej firmy, która zaopatruje polski rynek od lat, nie ma się czego obawiać. Mamy więc podstawowy obraz tego, jakie mamy możliwości zakupu części do naszego auta. Skoncentrujmy się teraz na częściach używanych.

Części używane od sprawdzonego sprzedawcy

Nasza odpowiedź na pytanie z tematu brzmi następująco: warto kupować używane części samochodowe, ponieważ są tańsze, a do tego to rozwiązanie dobre dla naszego środowiska, czego nie trzeba nikomu tłumaczyć. Możemy bez problemu znaleźć sprzedawców, którzy oferują używane części do samochodów naprawdę dobrej jakości – mamy tu na myśli przede wszystkim sklepy. Zakup używanych części od prywatnych oferentów, którzy umieszczają ogłoszenia w sieci, może być ryzykowne. Po pierwsze te części pochodzą z tzw. szrotów, skąd trafiają na rynek bez jakiejkolwiek regeneracji. Nie otrzymujemy potwierdzenia zakupu, nie mamy żadnej rękojmi i prawa zwrotu. Jedynie doświadczeni kierowcy, którzy naprawdę znają się na częściach samochodowych, mogą szukać okazji na znanych portalach od sprzedawców indywidualnych. Inni powinni omijać je szerokim łukiem – powinni wybierać sklepy z częściami używanymi. Jeśli nie mamy swojego sprawdzonego mechanika, w sklepie warto poprosić także o poradę, gdzie najlepiej daną część wymienić.

Podsumowując, zakup części używanych jest korzystny dla naszego portfela, pod warunkiem, że zakupu dokonamy we właściwym miejscu.

Materiał partnera