wymiana opon opony samochodowe

Dlaczego należy wymieniać opony co sezon?

Każdego roku, kiedy na zewnątrz robi się zimno i zbliżają się pierwsze śniegi, do punktów wulkanizacyjnych ustawiają się kolejki kierowców, którzy przypomnieli sobie o sezonowej wymianie opon. Podobnie wygląda sytuacja, gdy zbliża się wiosna. Każdy użytkownik samochodu z pewnością wie, że zamiana ogumienia jest konieczna. Mimo to niewielu zdaje sobie sprawę, z czego tak naprawdę ta konieczność wynika.

Opony zimowe a opony letnie

Na pierwszy rzut oka opony przeznaczone do jazdy w czasie sezonu jesienno-zimowego nie różnią się znacząco od opon na sezon wiosenno-letni. Jednak to wrażenie jest bardzo złudne, bowiem różnice między nimi tkwią przede wszystkim w zastosowanych w ich produkcji mieszankach gumowych. Dlaczego jest to tak istotne? Guma ze swej natury jest tworzywem bardzo podatnym na zmiany temperatury, możemy to zauważyć w codziennym życiu. W wysokich temperaturach gumy stają się miękkie, zwiększa się ich elastyczność, podczas gdy w temperaturach niskich obserwujemy coś zupełnie odwrotnego – utratę elastyczności i zwiększoną twardość. Dokładnie to samo dzieje się z oponą wystawioną na kontakt z powierzchnią drogi, która w zależności od pory roku może być bardzo zimna lub bardzo ciepła.

– Opony na sezon zimowy wytwarzane są z mieszanek gumowych, które są bardzo odporne na minusowe temperatury i przez to nie tracą swojej elastyczności – mówi przedstawiciel firmy AutomotiveOpony letnie z kolei wytwarzane są z tworzyw, które pod wpływem ciepła nie stają się zanadto elastyczne. Jest to istotne rozróżnienie – kiedy temperatura spada, opony letnie stają się twarde jak kamień i nie są w stanie zachować optymalnej przyczepności do podłoża, a przez to spada bezpieczeństwo jazdy. Z kolei w zbyt wysokich temperaturach opony zimowe stają się zbyt miękkie i bardziej podatne na ścieranie, szczególnie jeśli zwrócimy uwagę na to, że latem jeździmy zazwyczaj szybciej, niż zimą. Jak zatem widać, wymiana opon na odpowiednie do sezonu ma duże znaczenie nie tylko ze względu na komfort i bezpieczeństwo jazdy, jak również na nasze wydatki eksploatacyjne.

Kiedy należy wymienić opony?

Błędem wielu kierowców jest zwlekanie z wymianą opon na zimowe do pierwszych śniegów. Choć co prawda zimówki mają specjalnie uformowany bieżnik, który „wgryza” się w śnieg i lepiej trzyma się powierzchni, to już sama temperatura otoczenia wpływa na to, jak opona spisuje się podczas jazdy. Dlatego przyjmuje się, że na sezonową wymianę opon należy zdecydować się w momencie, kiedy słupek rtęci na termometrze wskazuje około 7 stopni na plusie – jest to temperatura graniczna, kiedy zmieniają się właściwości opony. Na zmianę opon na letnie należy zdecydować się w podobnym momencie, kiedy temperatura na zewnątrz zaczyna rosnąć.

Materiał partnera