wymiana opon w samochodzie

Dlaczego należy wymieniać opony?

Opony to niewątpliwie jeden z najważniejszych elementów samochodów osobowych, jak też ciężarowych. To właśnie odpowiednio dobrane ogumienie sprawia, że auto ma dobrą przyczepność, co pozwala na sprawne poruszanie się po jezdni i umożliwia skuteczne wyhamowanie pojazdu, a to przecież filary bezpiecznej jazdy. Dlatego też warto zadbać o właściwy wybór opon i regularne ich wymiany.

Wymiana opon – kiedy i dlaczego?

Na rynku dostępne są dwa podstawowe rodzaje ogumienia samochodowego, a mianowicie opony letnie i zimowe. Taki podział wynika ze specjalnego charakteru zastosowanych mieszanek oraz ich zastosowania. Ogumienie letnie charakteryzuje się wysoką twardością i wytrzymałością, przez co doskonale nadaje się do jazdy po suchej nawierzchni i wykonywania dynamicznych manewrów. Z kolei opony zimowe produkowane są z mieszanek zachowujących swoją elastyczność nawet w niskich temperaturach, a dodatkowo posiadają specjalnie skonstruowany bieżnik. Miękkie ogumienie zapewnia lepszą przyczepność, dzięki czemu takie opony dobrze radzą sobie nawet w przypadku oblodzonej czy ośnieżonej nawierzchni. Kiedy jednak należy dokonać wymiany opon, aby zachowywały na dłużej swoje właściwości i nie zużywały się zbyt szybko? Za najważniejszy wyznacznik przyjmuje się tu średnią temperaturę powietrza wynoszącą siedem stopni Celsjusza. Powyżej tego poziomu zaleca się wykorzystywanie opon letnich, jednak gdy dni staną się chłodniejsze i temperatura będzie utrzymywała się poniżej wspomnianej wartości, oznacza to dobry moment na założenie mieszanek zimowych. Chociaż konieczność wymiany opon dla większości kierowców wydaje się oczywista, niekiedy kwestia ta jest zaniedbywana, co może mieć poważne konsekwencje. Zastosowanie nieodpowiedniej mieszanki ogumienia skutkuje gorszą przyczepnością i wydłużeniem się drogi hamowania, a to stwarza ryzyko kolizji i poważnie zagraża bezpieczeństwu kierowcy, pasażerów, a także innych uczestników ruchu drogowego. Z tego powodu wymiana opon powinna stać się priorytetową kwestią związaną z eksploatacją samochodów zarówno osobowych, jak i ciężarowych.

Gdzie wymieniać opony?

Wymiana opon to wbrew pozorom skomplikowane zadanie wymagające wiedzy i doświadczenia. Dlatego też z tego typu usług warto korzystać w profesjonalnych warsztatach. Serwis zajmie się doborem odpowiednich opon w zależności do aktualnych warunków atmosferycznych, stylu jazdy kierowcy oraz charakteru danego samochodu przy uwzględnieniu najważniejszych parametrów, takich jak typ bieżnika, wymiary kół oraz indeksy nośności i prędkości. Oprócz tego renomowane firmy, takie jak L-Service, zajmą się również wyważeniem kół oraz zadbają o właściwe ciśnienie w oponach. W zakres ich usług wchodzi również wulkanizacja ogumienia. Tak kompleksowa obsługa to gwarancja bezpiecznej jazdy bez względu na warunki.

Materiał partnera