przegląd zawieszenia kół w aucie

Dlaczego należy pamiętać o regularnym przeglądzie zawieszenia kół w aucie?

Poprawne prowadzenie samochodu zależy od kilku czynników, jednak jako najważniejsze z nich wskazuje się układ kierowniczy i zawieszenie. Mają one wpływ na zachowanie się pojazdu na drodze oraz zużycie paliwa czy opon. Zdarza się, że niektóre elementy wizualnie wyglądają całkiem dobrze, a w rzeczywistości ich stan jest na granicy tolerancji konstrukcyjnej. Dlatego też zaleca się regularne wykonywanie przeglądu zawiedzenia kół w samochodzie.

Po co wykonywać przegląd zawieszenia w aucie?

Stan układu zawieszenia wynika w dużym stopniu ze sposobu eksploatacji samochodu. Jeśli auto regularnie pokonuje trudne i wyboiste trasy, to automatycznie jest ono bardziej narażone na uszkodzenia. W takiej sytuacji wykonywanie przeglądów i napraw powinno odbywać się znacznie częściej. Ważne okazuje się także dostosowywanie prędkości do stanu nawierzchni, po jakiej samochód się aktualnie porusza.

Właściwa praca zawieszenia gwarantuje prawidłową przyczepność opon do podłoża w każdej sytuacji na drodze. Układ ten odpowiada za odpowiednią komunikację pomiędzy kołami a pozostałymi elementami pojazdu. Stan zawieszenia wpływa bezpośrednio na bezpieczeństwo podróży zarówno kierowcy, jak i pasażerów. Z tego powodu niezbędne jest wykonywanie regularnych przeglądów zawieszenia, które obejmuje sprawdzenie wahaczy, przegubów, tulei i łożysk. Wymienione elementy odpowiadają za poprawne działanie samochodu, dlatego też powinny być systematycznie kontrolowane w sprawdzonych serwisach. Tego rodzaju usługi oferuje wiele punktów, np. firma AutoUkład.

Jak często należy sprawdzać zawieszenie?

Każdy kierowca ma obowiązek wykonać dokładny przegląd samochodu przynajmniej raz w roku. Podczas wizyty na stacji diagnostycznej warto poprosić mechanika o dokładne sprawdzenie elementów wchodzących w skład zawieszenia. Takie rozwiązanie pozwala na wczesne wykrycie ewentualnych usterek i szybką wymianę uszkodzonych części.

Poza kontrolowaniem auta na przeglądach diagnostycznych należy sprawdzać jakość układu zawieszenia zawsze wtedy, gdy jego działanie nie przebiega w sposób prawidłowy. Nietypowe dźwięki lub zachowania samochodu na drodze powinny od razu zaalarmować kierowcę i przyczynić się do precyzyjnej analizy stanu poszczególnych części w profesjonalnym serwisie. Można również wdrożyć działania profilaktyczne, polegające na stosowaniu preparatów zapobiegających korozji zawieszenia. Ma to szczególne znaczenie zwłaszcza po okresie zimowym, kiedy błoto, sól i inne zanieczyszczenia gromadzą się na elementach zawieszenia.

Materiał partnera