prawo jazdy kat. D

Dla kogo prawo jazdy kat. D?

Każdy, kto lubi pracować z innymi ludźmi, a przy tym uwielbia prowadzić samochód, może bez problemu połączyć przyjemne z pożytecznym. Zdobycie odpowiednich uprawnień daje szansę na rozpoczęcie pracy jako kierowca autobusu. Prawo jazdy w kategorii D umożliwia poruszanie się tego typu pojazdem zarówno na drogach lokalnych, jak i zagranicznych. Sprawdź, co warto wiedzieć na ten temat.

Kategoria D – kto może zostać kierowcą autokaru?

Uprawnienia w kategorii D może uzyskać prawie każdy. Warunkiem jest posiadanie prawa jazdy na pojazdy osobowe – czyli kategorii B – oraz ukończone przynajmniej 24 lata. Spełniając te dwa wymogi, można bez przeszkód zapisać się na kurs przygotowawczy do prowadzenia autobusów. Granica wiekowa może być zmniejszona o 3 lata. Osoby mające 21 lat mogą starać się o prawo jazdy uprawniające je do prowadzenia autokarów. Związane jest to jednak z uzyskaniem przez nich tak zwanych kwalifikacji wstępnych, czyli specjalnych kursów dla kierowców zawodowych.

– W zależności od posiadanego już rodzaju prawa jazdy kurs praktyczny może się różnić między sobą ilością godzin teoretycznych do wyrobienia. Dla kierowców, którzy posiadają prawo jazdy kategorii C, zajęcia praktyczne trwają tylko 40 godzin. Natomiast dla posiadaczy prawa jazdy w kategorii B – przewiduje on 60 godzin. Niezmienna pozostaje natomiast pula godzin teoretycznych – w każdym przypadku jest to 20 godzin, które obowiązkowo musi wyrobić każdy z kursantów – wyjaśnia pracownik Szkoły samochodowej AUTO-TEST.

Ile kosztuje kurs prawo jazdy na kategorię D?

Koszty związane z kursem przygotowawczym do egzaminu są zależne przede wszystkim od wybranego ośrodka. Orientacyjnie jest to cena zbliżona do siebie i mieści się w przedziale 3400 – 4500 złotych. Warto zauważyć, że suma ta jest zmienna ze względu na wspomnianą ilość godzin, którą musi wyrobić kursant i tym samym wynagrodzenie dla instruktora. Cena 3500 złotych dotyczy więc posiadaczy prawo jazdy kat. C, natomiast wyższa kwota 4500 złotych to oferta dla tych, którzy posiadają wyłącznie uprawnienia na samochody osobowe.

Egzamin  – jak wygląda i jakie daje uprawnienia?

Na egzamin z kategorii D składa się jazda po placu manewrowym, po której zdaniu następuje wjazd na miasto. Całość egzaminu trwa maksymalnie do 45 minut – podobnie jak w przypadku zdobywania uprawnień na inne pojazdy.

Kierowca, który uzyskał prawo jazdy w kategorii D, może bez przeszkód prowadzić szereg różnych pojazdów. Zalicza się do nich:

  • autobusy,
  • ciągniki rolnicze,
  • zestawy pojazdów złożone z wymienionego wyżej modelu z naczepą lekką, której masa całkowita nie przekracza 750 kilogramów.

Uprawnienia na autokary zwykle decydują się zdobyć te osoby, które swoją karierę chcą związać z zawodem kierowcy. Chociaż kurs nie należy do najtańszych, to jest to doskonała inwestycja we własną przyszłość – zwłaszcza w czasach, kiedy turystyka jest tak mocno rozwinięta i wiele osób wciąż podróżuje autobusami.

Materiał partnera