Sworzeń zacisku hamulcowego

Czym jest sworzeń zacisku hamulcowego?

Sworzeń zacisku hamulcowego pozwala zaciskowi przesuwać się i tworzy tzw. łożysko pływające. Zaciski pływające stanowią jedne z popularniejszych zacisków hamulcowych, jakie stosuje się w pojazdach. Po wciśnięciu pedału hamulca następuje naciskanie na wewnętrzny klocek hamulcowy i dociskanie go do tarczy hamulcowej. Na skutek siły reakcji dochodzi do przemieszczenia zacisku hamulcowego na sworzniach i docisku do tarczy hamulcowej z taką samą siłą zewnętrznego klocka hamulcowego. Na czym polega zasada działania sworznia zacisku hamulcowego?

Rodzaje znaczenie konserwacji sworzni zacisków hamulcowych

Sworznie prowadzące występują w kilku rodzajach, które zależą od typu zastosowanego zacisku. Wyróżnia się sworznie prowadzone wewnątrz, uszczelnione specjalnymi osłonami, lub też sworznie przykręcone śrubami od zewnętrznej strony, które montuje się w tulejach amortyzujących. Warto jednak pamiętać, że sworzeń zacisku hamulcowego ze względu na pełnioną rolę, szybko się zużywa i może stanowić zagrożenie dla kierowcy oraz uczestników ruchu drogowego. Dobrym rozwiązaniem jest więc oddanie zużytego sworznia do regeneracji. Niesprawny sworzeń może powodować zwiększone zużycie klocków hamulcowych, czy też nieskuteczne hamowanie.

Na czym polega regeneracja sworzni zacisków hamulcowych?

Regeneracja sworzni zacisków hamulcowych wymaga sprawdzenia tego elementu pod kątem swobody wykonywanego ruchu, zanieczyszczeń oraz ewentualnych uszkodzeń. Istotne jest także to, aby skontrolować, czy tuleje amortyzujące nie uległy uszkodzeniu. Wszystkie zużyte części należy również przed ponownym użyciem wyczyścić, lub też wymienić (gdy jest taka potrzeba). Zanim jednak włoży się wewnętrzne sworznie prowadzące, należy posmarować powierzchnie ślizgu cienką warstwą smaru silikonowego. Zaleca się także sprawdzenie tłoka hamulcowego i osłony przeciwpyłowej pod kątem ewentualnych uszkodzeń. Dobrze działający sworzeń zacisku hamulcowego stanowi więc podstawę bezpieczeństwa. Dlatego też regeneracja sworzni zacisków hamulcowych AJM  AUTO cieszy się tak dużym zainteresowaniem wśród kierowców, którzy cenią sobie komfort jazdy.

Kto może naprawiać sworzeń zacisku hamulcowego?

Sworzeń zacisku hamulcowego wchodzi w skład całego układu hamulcowego – bardzo ważnego systemu pod kątem bezpieczeństwa. Dlatego też naprawy sworzni zacisków może wykonywać tylko wykwalifikowany personel, który posiada odpowiednią wiedzę i doświadczenie z zakresu mechaniki. Jest to bardzo istotne, ponieważ należy przestrzegać wskazówek dotyczących konserwacji oraz naprawy, które wydaje producent danego pojazdu.

Materiał partnera