glinkowanie karoserii zabiegi pielegnacyjne

Czym jest glinkowanie karoserii?

Z roku na rok zabiegi pielęgnacyjne oraz konserwacja nadwozia staje się coraz popularniejsza. Przede wszystkim dotyczy do szczegółowego czyszczenia karoserii przy pomocy specjalistycznego szamponu oraz zabezpieczanie go woskowaniem. Jednakże oprócz tego warto zainteresować się też glinkowaniem, które pozwala znacznie poprawić estetykę karoserii. Co warto wiedzieć o glinkowaniu karoserii?

Na czym polega glinkowanie karoserii?

Standardowe zabiegi pielęgnacyjne związane z utrzymaniem karoserii w dobrym stanie skupiają się wokół mycia z wykorzystaniem specjalistycznych preparatów – w tym szamponów do pojazdów. Należy jednak mieć na uwadze, że w ten sposób możliwe jest usunięcie zanieczyszczeń, które znajdują się na wierzchniej warstwie lakieru. Istnieją jednak zabrudzenia (np. nalot z klocków hamulcowych, drobinki asfaltu, plamy z żywicy), które przedostają się w głębsze warstwy lakieru i nie da się ich usunąć w tradycyjny sposób.

W takich przypadkach najlepiej sprawdza się glinkowanie karoserii. W tym celu wykorzystuje się glinkę lakierniczej, która ma właściwości absorbującej. Dzięki niej możliwe jest usunięcie zanieczyszczeń, które zdążyły wniknąć w głębsze warstwy lakieru.

Sam proces rozpoczyna się od starannego wyczyszczenia i osuszenia nadwozia pojazdu. Następnie rozgrzewana jest w dłoniach ok. 5 cm grudka glinki lakierniczej, z której lepiony jest spłaszczony krążek. Tak stworzonym obiektem czyści się zabrudzenia przy pomocy podłużnych delikatnych pociągnięć. Glinkowanie przeprowadza się na niedużych fragmentach karoserii, a w trakcie trwania procesu powierzchnia musi być nawilżana przy pomocy specjalistycznego lubrykantu.

Glinkowanie karoserii zajmują się przedsiębiorstwa, takie jak DeepShineDetailing ze Szczecina.

Glinkowanie karoserii na własną rękę – czy ma to sens?

Glinkowanie karoserii jest pracą, która wymaga dość sporych zdolności manualnych, ponieważ ze względu na swoje właściwości przykleja się ona do lakieru i może go uszkadzać. Co więcej, bardzo ważne w tym procesie jest utrzymanie materiału w odpowiedniej temperaturze, dzięki czemu będzie on zachowywał pełnie swoich właściwości absorpcyjnych oraz będzie odpowiednio elastyczny.

Dlatego właściciele pojazdów, którzy nie mieli wcześniej styczności z glinkowaniem karoserii, powinni skorzystać z usług doświadczonych specjalistów. 

Glinkowanie karoserii jest jednym z etapów renowacji lakieru w pojazdach, ponieważ pozwala na dokładne oczyszczenie powierzchni przed podjęciem dalszych prac.

Materiał partnera