auto

Czym charakteryzują się linia diagnostyczna oraz rolki hamulcowe w warsztacie samochodowym?

Mechanik samochodowy to dzisiaj pewny zawód, a założenie warsztatu samochodowego wydaje się być trafną decyzją. Obserwując, ile pojazdów jeździ po drogach, można śmiało stwierdzić, że klientów nam nie zabraknie. Warunkiem jest jednak profesjonalne wyposażenie miejsca, w którym będziemy naprawiać różnego rodzaju usterki. W dobrym warsztacie samochodowym bez wątpienia powinna znaleźć się linia diagnostyczna, której częścią są rolki hamulcowe.

 Co to jest linia diagnostyczna?

Linia diagnostyczna to element wyposażenia każdej stacji kontroli pojazdów. Jest skomputeryzowanym zespołem urządzeń diagnostycznych, które są obsługiwane za pomocą centralnej jednostki sterującej. Czy posiadanie jej w swoim warsztacie samochodowym również ma sens? Tak, ponieważ klienci cenią profesjonalne, prestiżowe miejsca i chcą zostawiać swój pojazd w fachowych rękach. Mechanicy również doskonale zdają sobie sprawę ze znaczenia linii diagnostycznych, które stanowią dla nich cenne źródło wiedzy.

Kompletna linia diagnostyczna składa się z:

  • rolek hamulcowych,
  • testera amortyzatorów,
  • płyty zbieżności.

Dla serwisów, zamierzających diagnozować samochody przyjmowane do warsztatu pod kątem sprawności układów hamulcowych pojazdów, wystarczające jest zamontowanie samego urządzenia rolkowego.

Linia diagnostyczna pozwala zapisywać wyniki w komputerze centralnym, oceniając poszczególne elementy pojazdów. Szczególnie istotne są urządzenia rolkowe do badania hamulców, od których powinniśmy zacząć, jeżeli chcemy profesjonalnie dokonać diagnostyki podwozia.

Do czego służą rolki hamulcowe?

Rolki hamulcowe pozwalają zbadać stan hamulców, a jest to jeden z najczęstszych elementów, który podlega naprawie w warsztatach samochodowych. To właśnie hamulce mają kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa jazdy i kierowcy szybko zauważają, kiedy skuteczność hamowania się pogarsza.

Rolki hamulcowe służą pomiarom:

  • skuteczności hamulców postojowych oraz hamulca roboczego,
  • oporów otoczenia,
  • wahania sił hamowania.

Rolki powinny być odporne na ścieranie i bezpieczne dla opon, być dostosowane do pojazdów z niskim zawieszeniem oraz dokładnie mierzyć czas reakcji hamulców. Konieczne jest także automatyczne wykrywanie rodzaju napędu pojazdu.

Gdzie wyposażyć swój warsztat samochodowy?

Warsztat samochodowy należy wyposażać w firmach, które oferują najwyższej klasy sprzęt i narzędzia, jednocześnie wykazując troskę i zaangażowanie wobec swoich klientów. Firmy, takie jak np. ELWICO z Warszawy, wprowadzające do oferty sprawdzone produkty, biorą pod uwagę zapotrzebowanie rynku i rozwój branży motoryzacyjnej. Warto korzystać z oferty rzetelnych dostawców, z dużym doświadczeniem, którzy zapewniają przy tym kompletne doradztwo oraz pomagają w wyborze urządzenia stanowiące wyposażenie do warsztatu, nie pozostawiając klientów samym sobie.

Materiał partnera