demontaż aut

Czy ze złomowanych aut można pozyskiwać części?

Każdy pojazd kiedyś będzie musiał zostać oddany na złom. Złomowanie i demontaż pojazdów mają na celu legalne wycofanie samochodów z ruchu i ograniczenie negatywnego wpływu niespranych pojazdów na stan środowiska naturalnego. W przypadku oddania samochodu na złom zostaje on rozebrany na części, a niektóre z nich mogą trafić do sprzedaży, ale tylko wówczas, gdy spełniają odpowiednie kryteria, które określa prawo.

Jak legalnie złomować samochód?

Legalne pozbycie się starego, niesprawnego lub uszkodzonego w wypadku pojazdu ma miejsce tylko wówczas, gdy oddamy go na złom, który posiada odpowiednie pozwolenia i działa na podstawie decyzji wydanej przez marszałka województwa właściwego dla miejsca prowadzenia stacji demontażu pojazdów i auto złomu. Bardzo ważne jest, aby sprawdzić, czy auto złom działa zgodnie z zasadami obowiązującego prawa i wystawia potrzebne podczas wyrejestrowania pojazdu zaświadczenia.

Na czym polega demontaż pojazdu?

Jeżeli wybierzemy już legalnie działający auto złom, który zajmuje się kasacją pojazdów i demontażem aut, nie musimy martwic się o to, że cała procedura będzie długotrwała oraz skomplikowana. Pojazd oddawany do auto szotu jest wyceniany, a jego właściciel otrzymuje za niego zapłatę w kwocie zależnej od wagi pojazdu. Profesjonalny demontaż aut prowadzony jest w celu pozyskania sprawnych jeszcze części, których poszukują właściciele starszych pojazdów. Co ważne, nie wszystkie części mogą zostać przeznaczone na sprzedaż, co regulują przepisy obowiązującego prawa.

Pozyskiwanie części z oddawanych na auto złom pojazdów jest zgodne z prawem. Nie wszystkie części mogą jednak zostać odsprzedane, co jest związane z pewnymi ograniczeniami, które nakłada ustawodawca. Do stacji demontażu powinien trafić każdy pojazd, który nie jest dopuszczony do ruchu lub jego naprawa jest zbyt kosztowna. Trzeba wiedzieć, że samodzielny demontaż części samochodowych w wielu przypadkach może wiązać się z ryzykiem i karami finansowymi. W celu dopełnienia wszystkich formalności z właścicielem pojazdu spisywana jest umowa – wyjaśnia ekspert z firmy Auto Złom Żory.

Dlaczego warto oddać samochód do stacji demontażu?

Posiadanie niesprawnego lub wymagającego sporych inwestycji pojazdu wymusza opłacanie za niego ubezpieczenia. To koszt od kilkuset złotych rocznie, a jeżeli pojazd nie został dopuszczony do ruchu lub zachodzi obawa, że nie przejdzie corocznego przeglądu, to odwlekanie wizyty w stacji demontażu pojazdów, naraża właściciela samochodu na niepotrzebne wydatki. Ubezpieczyciela nie interesuje, czy korzystamy z pojazdu, a jeżeli nie zapłacimy ubezpieczenia w terminie, to nałożona zostanie kara finansowa. W celu wyrejestrowania pojazdu konieczne jest posiadanie odpowiedniego zaświadczenia o jego kasacji. Dzięki niemu nasz pojazd zostanie usunięty z ewidencji i będzie można zaprzestać opłacania składki ubezpieczenia OC. Warto pamiętać, że poruszanie się po drogach starym, niesprawnym pojazdem stwarza poważne zagrożenie w ruchu drogowym, co także jest przesłanką ku temu, aby poszukać legalnie działającej stacji demontażu, która zapłaci za powierzony jej pojazd.

Materiał partnera