zepsuta ciężarówka

Czy warto kupować używane części do samochodów ciężarowych?

Samochody ciężarowe podobnie, jak wszystkie inne typy pojazdów, na skutek eksploatacji ulegają zużyciu i awariom. Dlatego od czasu do czasu trzeba takie auto odstawić do warsztatu w celu naprawy usterki oraz wymiany zużytej czy uszkodzonej części. Dystrybutorzy oferują je w kilku wariantach – oryginalne, zamienniki oraz części używane. Czy te ostatnie są warte uwagi w przypadku samochodów ciężarowych?

Części nowe czy używane – odwieczny dylemat kierowców

Zakup części samochodowych dotyczy każdego właściciela pojazdu bez względu na jego model, markę, typ czy rok produkcji. Oczywiste jest, że częściej taką potrzebę mają posiadacze starszych aut, gdyż są one bardziej wyeksploatowane i podatne na awarie. Nie oznacza to jednak, że nie potrzebują ich właściciele nowszych modeli. Przykładem jest okresowa wymiana klocków czy tarcz hamulcowych zalecana przez producentów.

Kiedy konieczność zmusza do zakupu części, często czynnikiem decydującym o wyborze bywa cena. Części zamienne używane, regenerowanie zazwyczaj są znacznie tańsze, co przy wielu naprawach ma spore znaczenie. Dotyczy to również samochodów ciężarowych, chociaż tu warto zwrócić uwagę na to, jakimi trasami i na jakich dystansach jeżdżą te pojazdy. Istotnym czynnikiem jest też rodzaj części. Używane czy regenerowane części oryginalne w wielu przypadkach mają przewagę nad nowymi zamiennikami.

Części używane do ciężarówek – czy warto w nie inwestować?

Zaletą części używanych z pewnością jest ich niższa cena, co często pozwala zaoszczędzić sporo pieniędzy na naprawach. Warto jednak zwrócić uwagę na to, czy oferowane produkty są oryginalne, dopasowane do modelu pojazdu oraz czy uzyskały atesty. Stanowią one gwarancję, że proponowany detal ma takie same parametry, jak nowy produkt.

Dystrybutorzy części zamiennych do samochodów ciężarowych, tacy jak firma Trans-Tir, oferują szeroki wybór detali używanych. Są to między innymi linki regulacyjne do foteli, szyby do tirów, klamki, lusterka samochodowe, części karoserii i oświetlenia oraz wiele innych produktów. Większość z nich nie ma bezpośredniego wpływu na parametry jazdy, dlatego zakup używek jest korzystnym wyborem.

Jazda trirem zazwyczaj odbywa się na długich trasach, z wyładowaną naczepą. Pełna sprawność auta jest niezwykle ważna dla bezpieczeństwa kierowcy oraz innych uczestników ruchu drogowego. Dlatego nie powinno się montować w takich pojazdach używanych części układu hamulcowego. Wybór drążka skrzyni biegów, ograniczników drzwiowych czy szyb z odpowiednim atestem jest jednak uzasadniony.

Materiał partnera