mechanik trzymający oponę

Czy warto kupować opony używane?

Dla wielu kierowców zakup opon używanych wydaje się złym i nieakceptowalnym rozwiązaniem. Jednak gdy decydują się na kupno używanego samochodu, nie mają już takich oporów. Oczywiście sprawdzają stan techniczny pojazdu, jego przebieg i historię, aby dokonać najlepszego wyboru. Dlaczego więc podobnie nie postępować w przypadku ogumienia? Sprawdźmy zatem, czy warto kupować opony używane, a jeśli tak, to na co trzeba zwrócić uwagę przy ich wyborze?

Czy zakup opon używanych ma sens?

Często powtarzana teza, w myśl której nie powinno się kupować opon używanych, gdyż to pogarsza bezpieczeństwo na drodze, nie jest do końca prawdziwa. Wbrew pozorom zakup używanego ogumienia ma wiele zalet. Pierwszą i najważniejszą jest koszt zakupu. Używane opony znanych światowych marek można kupić w naprawdę przystępnych cenach. Co więcej, bywa, że ich jakość jest znacznie lepsza od nowych opon nieznanych producentów.

Pamiętajmy jednak, że podstawą przy zakupie używanych opon, podobnie jak w przypadku innych przedmiotów z drugiej ręki jest ich dokładne sprawdzenie. Jeśli nie wiemy, jak tego dokonać, można skorzystać z usług, które proponuje serwis kół samochodowych Rongum z Poznania. Firma zajmuje się kompleksową diagnostyką ogumienia. Prowadzi też sprzedaż nowych i używanych opon światowych marek m.in. Bridgestone, Michelin, Toyo, Goodyear, Continental, czy Pirelli.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie opon używanych?

Kluczowe przy zakupie opon używanych są: producent, wiek opon, a także stopień ich faktycznego zużycia. Według wielu specjalistów Używane opony wiodących marek pod względem jakości często biją na głowę nowe opony nieznanych producentów. Również to ile opony mają lat, odgrywa dużą rolę. Nawet jeśli przez dłuższy czas nie były eksploatowane, to upływ czasu może mieć wpływ na ich parametry techniczne.

Kolejnym istotnym czynnikiem, na jaki trzeba zwrócić uwagę, kupując opony używane, jest ich rzeczywisty stopień zużycia. Każdą oponę należy obejrzeć niezwykle dokładnie, szczególnie koncentrując się na głębokości bieżnika. Ważne są również inne niepokojące znaki m.in. pęknięcia, wybrzuszenia, czy nierównomierne starcie bieżnika. Oznaki takie świadczą o kiepskiej kondycji opony i takich egzemplarzy, lepiej nie kupować.

Materiał partnera