samochód z instalacją LPG

Czy samochody z LPG zużywają benzynę?

Instalacje LPG to rozwiązanie cieszące się wśród polskich kierowców sporą popularnością – szczególnie wśród tych, którzy spędzają za kierownicą sporo czasu i rocznie przejeżdżają wiele tysięcy kilometrów. Powód jest prosty – LPG to paliwo tańsze od benzyny, co przekłada się na znaczne obniżenie kosztów jazdy. Niemniej zanim zdecydujemy się na montaż instalacji w naszym aucie, powinniśmy wiedzieć, że nie zwalnia nas to z konieczności tankowania benzyny. Dlaczego?

Paliwo na rozruch

Pierwszą z sytuacji, kiedy samochód z instalacją gazową zużywa benzynę, jest rozruch silnika.

– Mamy z tym do czynienia w przypadku powszechnie w dzisiejszych czasach stosowanych instalacji IV generacji, nazywanych również instalacjami sekwencyjnymi – mówi przedstawiciel firmy Auto Gaz ŚląskPo odpaleniu silnika będzie on pracował na benzynie do momentu osiągnięcia odpowiedniej temperatury – dopiero po tym dochodzi do przełączenia na pobór gazu. Jak nietrudno wywnioskować, oznacza to, że w okresie zimowym, kiedy temperatury na zewnątrz są niższe, również silnik będzie wymagał więcej czasu, żeby się rozgrzać. A to oznacza większe zużycie benzyny.

Dotrysk benzyny

Silnik samochodu zużywa benzynę nie tylko na rozruch, ale również już w czasie jazdy. Mowa tutaj o tak zwanym dotrysku benzyny, który w niektórych samochodach zastępuje układ lubryfikacji gniazd zaworowych i ma na celu ochronę zaworów i piwnicy. Dotrysk benzyny wykonywany jest ponadto we wszystkich samochodach z bezpośrednim wtryskiem benzyny, gdzie służy chłodzeniu wtryskiwaczy benzyny oraz oczyszczaniu ich z nagaru.

Pozorny ubytek benzyny

W niektórych pojazdach, szczególnie modelach parki Peugeot oraz Citroen możemy mieć do czynienia z pozornym zużyciem benzyny – wynika to z faktu, że zużycie paliwa obliczane jest na podstawie czasu otwarcia wtryskiwaczy benzynowych, a nie położenia pływaka znajdującego się wewnątrz baku. Po wyłączeniu i ponownym włączeniu silnika wskaźnik poziomu benzyny powinien ponownie dawać prawidłowy odczyt. Rozwiązaniem problemu pozornego zużycia paliwa jest zastosowanie specjalnego emulatora.

Czy to się opłaca?

Jak widać, nawet po montażu instalacji LPG, benzyna pozostaje głównym paliwem naszego samochodu i jest niezbędna do jego prawidłowego działania. Dlatego nigdy nie powinniśmy zapominać o jej tankowaniu i doprowadzać do sytuacji, kiedy jej poziom w baku jest niski. Czy to, że samochód wciąż zużywa benzynę, oznacza, że instalacja LPG jest nieopłacalna? Oczywiście, nie – nawet przy uwzględnieniu całego zużycia ponoszone przez nas wydatki na paliwo mogą spaść o nawet kilkadziesiąt procent.

Materiał partnera