Wynajem długoterminowy samochodu

Czy długoterminowy wynajem samochodu to dobra alternatywa dla leasingu?

Długoterminowy wynajem czy leasing samochodu? Wiele cech przemawia za pierwszą opcją. Są wśród nich: elastyczność w kwestii formy spłaty oraz dostęp do bardziej luksusowych samochodów. Wynajem długoterminowy redukuje także obowiązki dotyczące utrzymania auta po stronie wynajmującego, co sprawia, że jest bardzo ciekawą alternatywą dla leasingu. Sprawdźmy, co jeszcze przemawia na jego korzyść.

Wynajem i leasing a prawo własności

Porównując obie formy finansowania samochodu, jakimi są: wynajem długoterminowy oraz leasing, pod kątem prawa własności, nie uświadczymy różnic. Zarówno w jednym, jak i w drugim przypadku, w trakcie trwania umowy to firma finansująca jest właścicielem pojazdu. W obu również możliwe jest jego wykupienie. Leasing operacyjny umożliwia kupno samochodu za kwotę ustaloną podczas sporządzania umowy. Podczas wynajmu wynajmujący nie płaci tak dużych kwot za raty jak w leasingu, co sprawia, że spłaca utratę wartości, a także ubezpieczenie oraz koszt opon.

Formalności i wpłata własna

Jeżeli chodzi o formalności przy podpisywaniu umowy, nie ma ich dużo w obu przypadkach. Wymagane są dokumenty rejestracyjne firmy lub potwierdzające tożsamość. W pierwszym przypadku należy przedłożyć odpis z rejestru CEIDG lub KRS, umowy spółki czy zaświadczenia o numerze NIP i REGON. W drugim – kserokopię dowodu osobistego osoby finansującej i poręczyciela. Oprócz tych uproszczonych procedur zaletą wynajmu długoterminowego jest brak wpłaty własnej, w niektórych przypadkach może ona być minimalna. Istnieje oczywiście możliwość jej uiszczenia, jednak jest ona opcjonalna w przeciwieństwo do leasingu, gdzie opłata inicjalna jest obowiązkowa i wynosi ok. 10-20% wartości samochodu.

Leasing czy wynajem długoterminowy?

Jeszcze kilka lat temu to leasing był główną formą finansowania samochodów, z czego często korzystali przedsiębiorcy. Ewentualnie można było skorzystać z kredytu. Na szczęście pojawiła się na rynku opcja wynajmu długoterminowego, który podczas komponowania umowy zapewnia większą swobodę i elastyczność m.in. w dopasowywaniu jej parametrów, formie spłacania pojazdu, a także sposobie jego eksploatacji. Wszystko dostosowane indywidualnie do potrzeb klientów.

Tak jest również w wypożyczalni samochodów osobowych i dostawczych Ananas-Express, która jest młodą, rozwijającą się firmą, stawiającą na jakość usług oraz ich terminowość. Oprócz długoterminowego wynajmu aut oferuje wynajem autolawet, samochodów do ślubu, a także aut z OC sprawcy.

Materiał partnera