traktor rolniczy

Czy ciągniki rolnicze mogą być tanie? Orientacyjne koszty zakupu

Kupno nowego traktora dla wielu rolników wydaje się mało opłacalne. Często należące do nich stare maszyny, które mają nawet po kilkadziesiąt lat, w zupełności wystarczają. Są zazwyczaj niezawodne i dobrze służą w pracach polowych. Jednak wyobrażenie o bardzo wysokich cenach ciągników nie jest prawdziwe. Oczywiście – zdarzają się maszyny, na które trzeba by się zapożyczyć, ale wiele nowych modeli można kupić w naprawdę przystępnej cenie.

Czy opłaca się kupować nowe traktory?

Na postawione powyżej pytanie wielu rolników mogłoby odpowiedzieć przecząco, ponieważ nadal używają oni swoich starych ciągników. Jednak z traktorami jest trochę tak, jak z samochodami – jakość i możliwości techniczne z każdym rokiem wzrastają. Ceny nowych maszyn nie są wcale tak wygórowane, jak mogłoby się niektórym wydawać. Jak mówi ekspert z firmy FARMTRAC, zależą one w dużej mierze od tego, jaka jest moc traktora i liczba koni mechanicznych, a także od tego, czy ma on dodatkowe i nowoczesne funkcje.

Solidny ciągnik do małego lub średniego gospodarstwa oznacza koszt około 30-40 tysięcy złotych, więc nie jest to wyjątkowo duża suma. Taki traktor może służyć przez długie lata, a jego eksploatacja nie pochłania zbyt dużych środków finansowych.

Maszyny, które mają pracować na wielkich areałach, kosztują już przynajmniej 2-3 razy więcej, ale są niezwykle mocne i niezawodne. Oprócz tego mogą mieć np. zamontowane radio, a nawet kamerę i całe wyposażenie jest w absolutnie najwyższym standardzie. To sprawia, że cena takiego giganta nie jest ostatecznie wcale tak wysoka, jeżeli weźmie się pod uwagę jego możliwości.

Jakie korzyści daje zakup nowego ciągnika?

Wielu rolników nadal korzysta ze swoich starych traktorów, ponieważ nadal „jakoś” funkcjonują. Jednak im więcej lat ma sprzęt, tym większe ryzyko jego zawodności i uszkodzeń.

Na rynku wtórnym niezbyt opłaca się kupować używany ciągnik, ponieważ nigdy do końca nie wiadomo, jaki jest jego stan i ile wytrzyma. Niedrogi nowy traktor jest najlepszym rozwiązaniem dla małych i średnich gospodarstw. Zarówno pod względem estetycznym, jak i swoją mocą znacznie przewyższa stare ciągniki. Rolnik, który go kupi, od razu się przyzwyczai i poczuje komfort. Koszty eksploatacji takiego sprzętu nie są zbyt duże, dlatego nie ma obaw o to, że trzeba będzie dużo dopłacać. Zalet nowych traktorów jest naprawdę dużo: duża moc, solidność wykonania, efektowny wygląd i wygoda podczas jazdy – to tylko niektóre z atutów, które przemawiają za tym, aby zakupić nowy, a jednocześnie niedrogi ciągnik.

Materiał partnera