Turbosprężarka samochodowa

Części do turbosprężarek. Przegląd ofertowy

Każdy kierowca, który ma w swoim samochodzie silnik z turbosprężarką, wie, jak cenny jest to dodatek. Często jednak zdarza się, że przez niewłaściwe obchodzenie się z tym elementem powstają różnego rodzaju usterki. Nowa turbosprężarka – to w zależności od modelu samochodu – wydatek nawet kilku tysięcy złotych. Jeżeli dojdzie do jej uszkodzenia, warto najpierw zdecydować się na wymianę uszkodzonych części. Które
z nich są najpopularniejsze?

Turbosprężarka samochodowa – naprawa czy zakup nowego elementu?

Podczas użytkowania pojazdu, w którym zamontowana została turbosprężarka, może dojść do sytuacji, w której ten element zostanie uszkodzony. Kierowca ma wówczas  do wyboru kilka opcji. W zależności od stopnia uszkodzenia, czy występującego w turbosprężarce problemu może wybrać jedno z dwóch rozwiązań:

  • kupić nową turbosprężarkę, co jest najdroższą opcją,
  • zwrócić się do warsztatu ze zleceniem regeneracji turbosprężarki.

Specjalista z firmy Turobosprężarki Aurelia Białas zauważa: Decyzja związana z zakupem nowej turbosprężarki ma miejsce zazwyczaj w sytuacji, kiedy stan obecnej nie pozwala na jej regenerację. Najczęściej dzieje się tak przez nieodpowiednie użytkowanie tego elementu. Oczywiście kierowcy mają także możliwość zakupu używanego elementu – w tym przypadku warto jednak dobrze przemyśleć tę decyzję. Używana turbosprężarka nie zawsze jej gwarancją pełnej sprawności. Jeżeli część była poddana regeneracji przy zastosowaniu nieodpowiednich części, może okazać się, że po pewnym czasie się zepsuje.

Najważniejsze elementy turbosprężarek

Naprawa turbosprężarki nie jest najłatwiejszą czynnością. Tego typu prace warto zlecić specjalistom z odpowiedniego warsztatu samochodowego. Bardzo często okazuje się, że zamiast wymieniać całej turbosprężarki, wystarczy dany element odpowiednio oczyścić
i odnowić. Jeżeli jednak ten zabieg nie przynosi odpowiednich rezultatów, wówczas turbosprężarka musi zostać poddana regeneracji. Ocena stanu tej części silnika zależy przede wszystkim od specjalisty. Przy regeneracji turbosprężarki konieczne jest dopasowanie odpowiednich części. Warto mieć na uwadze bardzo istotną kwestię – muszą to być części oryginalne lub dobrej jakości zamienniki, które przeznaczone są do konkretnego modelu. Zastosowanie niewłaściwych części zamiennych może w najgorszym przypadku skutkować trwałym uszkodzeniem turbosprężarki.

Wśród najważniejszych części turbosprężarek wymienia się siłowniki, pierścienie, wałki oraz koła kompresji. Nie można pominąć również zestawów naprawczych. Przed wyborem części ważna jest jednak identyfikacja turbosprężarki, która gwarantuje dopasowanie właściwych elementów przeznaczonych do urządzenia. Każda turbosprężarka posiada Part Number, czyli numer części lub serii, z jakiej one pochodzą oraz tak zwany OEM, czyli informacja dotycząca producenta. Ich uwzględnienie gwarantuje sukces.

Materiał partnera