Co wplywa na zywotnosc akumulatora

Co wpływa na żywotność akumulatora?

Akumulator jest jednym z elementów wyposażenia każdego samochodu, którego brak bądź niesprawne działanie uniemożliwiają uruchomienie silnika oraz komputera pokładowego. Bez niego nie ma również możliwości uruchomienia dodatkowego wyposażenia, takiego jak oświetlenie, ogrzewanie czy radio. Aby służył właścicielowi jak najdłużej, warto właściwie o niego dbać. Co wpływa na żywotność akumulatora? Poznaj najważniejsze czynniki.

Żywotność akumulatora a jakość i parametry

Żywotność akumulatorów, podobnie jak wielu innych produktów, jest uzależniona od jakości wykonania. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest zainwestowanie w model pochodzący od sprawdzonego i renomowanego wytwórcy. Przed zakupem warto zapoznać się z dostępną ofertą, porównać warianty, ale też opinie dotychczasowych użytkowników. Szeroki wybór dobrej jakości, markowych modeli oferuje np. firma BATCAR. Wybierając, zwróć uwagę na to, czy interesujący Cię akumulator jest wyposażony w nowoczesne technologie.

Warto również pamiętać, że każdy akumulator powinien być dopasowany do rodzaju samochodu i napędu, w jaki jest on wyposażony. Inne modele montuje się w samochodach tradycyjnie odpalanych kluczykiem, a inne w tych z funkcją start-stop. Należy również zwrócić uwagę na pojemność baterii, wartości napięcia i prądu rozruchowego oraz rozmieszczenie biegunów.

Czy ładowanie wpływa na żywotność akumulatora?

Akumulatory, jak każda bateria, z czasem ulegają zużyciu – dzieje się tak w każdym cyklu ładowania. Dlatego długość prawidłowego działania jest uzależniona od sposobu i częstotliwości jego doładowywania. Akumulatory samochodowe głównie są zasilane w trakcie jazdy. Problem pojawia się w sytuacji, gdy właściciel pokonuje tylko kilkukilometrowe odcinki, gdyż krótki czas działania alternatora uniemożliwia pełne doładowanie baterii. W takim przypadku dość szybko może dojść do zmniejszenia wydajności baterii i problemów z uruchomieniem pojazdu. Pomocne jest wówczas jej doładowanie przy pomocy prostownika.

Producenci zaznaczają, że żywotność alternatora w samochodzie może dość szybko ulec skróceniu, jeśli dojdzie do jego całkowitego rozładowania. Chcąc zyskać pewność, że auto nie zawiedzie w żadnej sytuacji, należy regularnie kontrolować jego działanie, a także sprawdzać poprawność pracy regulatora napięcia oraz silnika – ten ostatni element również może wpływać na rozładowanie baterii.

Ostatnim czynnikiem, na który należy zwrócić uwagę, jest czystość urządzenia. Ważne jest zadbanie o regularne usuwanie brudu i pyłu oraz wilgoci – ich nagromadzenie może powodować mikrozwarcia.

Materiał partnera