Pistolet natryskowy

Co wpływa na wydajność działania pistoletów natryskowych?

W przypadku malowania dużych powierzchni, lakierowania elementów karoserii samochodów, a także impregnowaniu wszelkiego rodzaju materiałów pomocny okazuje się pistolet natryskowy, który pozwala znacznie przyspieszyć przebieg tych prac. Aby jednak móc skorzystać w pełni z efektów jakie oferuje to urządzenie, należy zadbać o jego pełną wydajność.

Czym jest wydajność pistoletów 

Wydajność pistoletu natryskowego to nic innego jak liczba gramów lub litrów natryskiwanego materiału, który jest on w stanie wytrysnąć w ciągu jednej minuty. To właśnie od wydajności tłoczenia zależy to jak szybko będzie pracować pistolet. Zazwyczaj parametr ten wynosi średnio od 220 do 300 gram na minutę. Aby jednak zapewnić maksymalną wydajność pistoletu natryskowego, należy umiejętnie się nim posługiwać oraz pamiętać o kilku kwestiach opisanych poniżej. 

Czynniki wpływające na wydajność pistoletów natryskowych

Wśród najważniejszych czynników wpływających na wydajność pistoletów natryskowych, a tym samym szybkość wykonywanych z ich użyciem prac wymienić można dwa elementy, o które należy zadbać wcześniej. 

Dobór odpowiedniej dyszy do natryskiwanego materiału

Pierwszym z nich jest dobranie odpowiednich dysz do wykonywanych powłok lakierniczych. Lakier wodny powinien być bowiem nanoszony za pomocą innej dyszy niż na przykład bejca do impregnacji drewna, ze względu na zróżnicowaną gęstość tych materiałów.  W związku z tym w zależności od materiału zaleca się stosowanie dysz do pistoletów o następującej średnicy: 

  • 1,3 do nanoszenia bejc i impregnatów,
  • 1,7 do nanoszenia lakierów nitrocelulozowych, poliuretanowych i akrylowych,
  • 1,9/2,0/2,5 do nanoszenia lakierów wodnych. 

Odpowiedni kompresor

Na wydajność natrysku wykonywanego za pomocą pistoletu natryskowego wpływ ma także zastosowany kompresor. Jego za słaba moc może doprowadzić bowiem do zmniejszenia ciśnienia wytryskiwanego materiału, tym samym przyczyniać się do pokrywania mniejszej powierzchni lakierowanego elementu. Dobranie do pistoletu zbyt słabego kompresora może także wpływać na zanieczyszczenie powietrza olejem, który przedostaje się potem do rozpryskiwania materiału. 

Najczęściej popełniane błędy podczas używania pistoletów natryskowych

Na wydajność pistoletów natryskowych wpływ ma także sposób ich użytkowania. O najczęściej popełniane w tej kwestii błędy zapytaliśmy więc specjalistę ze sklepu PUmarket oferującego w sprzedaży między innymi pistolety natryskowe marki GRACO.

Wśród największych grzechów lakierników wyróżnić można przede wszystkim zbyt bliskie trzymanie pistoletu względem lakierowanych powierzchni, które doprowadza do powstawania dużej mgły lakierniczej lub stosowanie zbyt wysokiego ciśnienia rozprysku powodującego zacieki.  Warto także wspomnieć, że  rozpylanie lakieru pod zbyt niskim ciśnieniem, nie jest prawidłową techniką, gdyż skutkuje powstawaniem efektu pomarańczowej skórki na lakierowanych powierzchniach. 

Wszystkie te błędy wpływają jednak nie tylko na estetykę lakierowanych powierzchni, ale także zwiększone zużycie produktu, przekładające się na większe koszty. Dlatego też wyłącznie połączenie odpowiedniej dyszy dobranej do rodzaju lakieru wraz z kompresorem o właściwej mocy i techniką, jest w stanie zagwarantować pełną wydajność pistoletów natryskowych. 

Materiał partnera