Skup samochodów

Co wpływa na cenę skupu samochodów?

Jeśli zdecydowałeś się na sprzedaż swojego samochodu w skupie aut, z pewnością będziesz chciał uzyskać za niego jak najwyższą cenę. Zanim skontaktujesz się z pracownikiem takiej firmy, warto zorientować się, co wpływa na wartość auta i jak wysoką cenę możesz realnie otrzymać. Głównymi czynnikami, które są brane pod uwagę, są wiek pojazdu, przebieg i stan techniczny.

Rocznik i przebieg

Rok produkcji pojazdu to czynnik, który ma największe znaczenie dla kupującego. Starsze samochody są zwykle w gorszym stanie wizualnym oraz są bardziej wyeksploatowane. Ponadto zwykle im wcześniejszy rok produkcji, tym auto jest mniej zaawansowane technologicznie. Nie jest to regułą, gdyż, jak wyjaśnia pracownik komisu samochodowego Auto Skup 24, niektóre pojazdy w zaawansowanym wieku są w doskonałej kondycji. Dodatkowo, pojazdy marek premium często dysponują bardzo bogatym wyposażeniem, niespotykanym w znacznie młodszych modelach innych marek.

Kolejnym ważnym aspektem jest przebieg, który dla wieku kupujących jest czynnikiem kluczowym. Przyjmuje się, że każdy kolejny przejechany kilometr wpływa na większe wyeksploatowanie elementów takich jak tarcze i klocki hamulcowe czy sprzęgło. Jednak także przebieg nie przekłada się wprost na wartość każdego samochodu. Specjaliści podkreślają, że duże znaczenie ma sposób, w jaki samochód był eksploatowany. Duża liczba przejechanych kilometrów w trasie znacznie korzystniej wpływa na stan techniczny pojazdu niż mniejszy przebieg, ale uzyskany głównie podczas jazdy po mieście.

Dokumentacja techniczna i stan wizualny

Nie bez znaczenia dla kupującego jest dokumentacja techniczna, którą możesz przedstawić podczas sprzedaży. Pracownicy skupu samochodów zwracają uwagę na to, w jaki sposób pojazd był konserwowany i naprawiany. Rzetelnie udokumentowana historia serwisowa oraz przebieg napraw technicznych i blacharskich może wiele powiedzieć o rzeczywistej wartości auta. Kluczowe znaczenie ma to, czy pojazd był regularnie serwisowany. Jeśli szybko reagowałeś na wszelkie usterki i nie dopuszczałeś do ich pogłębienia, stan techniczny jest z pewnością lepszy niż w przypadku pojazdów zaniedbywanych.

Kolejnym aspektem jest stan wizualny. Nawet jeśli samochód jest w dobrym stanie technicznym, rysy, otarcia czy ślady po uderzeniach gradu znacząco obniżą jego wartość. Kwestie estetyczne są niezwykle ważne w przypadku pojazdów, dlatego, jeśli powłoki lakiernicze pojazdu sa w opłakanym stanie, nie możesz niestety liczyć na zbyt wygórowaną cenę. Przede wszystkim, jeśli zdecydujesz się sprzedać auto w skupie, nie warto zatajać jego usterek. Pracownicy takich firm to specjaliści w dziedzinie motoryzacji i z pewnością szybko odkryją wszelkie mankamenty.

Materiał partnera