Co warto wiedzieć o badaniach technicznych samochodów osobowych

Co warto wiedzieć o badaniach technicznych samochodów osobowych

Badanie techniczne samochodu osobowego to obowiązek każdego kierowcy. Pojazdy, które nie stawią się na przeglądzie albo nie przejdą go pomyślnie, nie mogą poruszać się po drogach. Dowiedz się, czemu służy badanie techniczne, jakie czynności obejmuje i jak często należy je przeprowadzać. Oto informacje, które powinien mieć każdy kierowca, zanim jeszcze zdecyduje się na auto!

Czemu służy badanie techniczne i co się podczas niego sprawdza?

Bezpieczeństwo na drogach w dużej mierze zależy od sprawności aut, które się po nich poruszają. Samochody w złym stanie technicznym stanowią prawdziwe zagrożenie. Dlatego wykonuje się obowiązkowe okresowe badania techniczne samochodów, aby upewnić się, że wszystkie części i układy wpływające na bezpieczeństwo są sprawne, lub wykryć szczególnie niebezpieczne usterki.

Okresowe badania techniczne wykonuje się w okręgowych stacjach kontroli pojazdów. Przykładem może być Auto-Marcel.

W przypadku samochodów osobowych podczas badania technicznego sprawdza się stan wszystkich elementów, które bezpośrednio lub pośrednio oddziałują na bezpieczeństwo ruchu drogowego. Ponadto ocenia się także to, czy samochód spełnia wymogi ekologiczne. Przegląd obejmuje więc:

  • układ hamowania – musi być zachowana minimalna moc hamowania,
  • amortyzację,
  • stan szyb i karoserii – szyby muszą być całe, a karoseria musi zapewniać trwałość wozu,
  • oświetlenie – wszystkie żarówki muszą świecić oraz być odpowiednio ustawione, aby nie oślepiać kierowców z naprzeciwka,
  • stan opon – musi być zachowana minimalna głębokość bieżnika,
  • emisja spalin – musi być zgodna z normami.

Osoby jeżdżące autami na gaz muszą liczyć się z nieco dłuższym i nieco droższym przeglądem, ponieważ obejmuje on także sprawność instalacji gazowej.

Jak często należy wykonywać badanie techniczne samochodu osobowego?

Badania techniczne samochodu osobowego muszą być przeprowadzane regularnie, jednak ich częstotliwość jest zależna od wieku auta oraz tego, czy jest ono wyposażone w instalację gazową. Harmonogram przeglądów wygląda następująco:

  • Jeżeli dopiero kupiłeś auto z salonu lub sprowadziłeś z zagranicy, musi ono przejść przegląd przed rejestracją.
  • Nowe auto bez instalacji gazowej po pierwszej rejestracji następny przegląd przechodzi dopiero po trzech latach, a kolejny po dwóch. Po trzecim przeglądzie następne muszą się odbywać co roku.
  • Auta z instalacją gazową muszą być oddawane na badanie techniczne raz na rok niezależnie od wieku.

Termin następnego przeglądu powinien być dla kierowcy świętością. Przeoczenie lub celowe pominięcie badania okresowego może być powodem zatrzymania dowodu rejestracyjnego, a w razie spowodowania wypadku nie jesteśmy chronieni przez OC. Przegląd to niewielki wydatek w porównaniu z kosztami, jakie wiążą się z brakiem aktualnego badania technicznego.

Materiał partnera