Chemia samochodowa – przegląd rozwiązań

Każdy właściciel samochodu wie, jak ważna jest jego pielęgnacja i konserwacja. W tym celu wykorzystuje się produkty, które kryją się pod ogólną nazwą chemii samochodowej. Dzięki nim można doprowadzić do porządku zarówno karoserię i szyby swojego auta, jak i tapicerkę czy pulpit. Jakie środki czyszczące i pielęgnacyjne są dostępne na rynku? Na co zwracać uwagę podczas ich zakupu? Odpowiedzi znajdziecie w naszym artykule.

Środki do pielęgnacji

Mówiąc o chemii samochodowej, mamy na myśli zarówno środki służące do pielęgnacji auta, jak i preparaty przeznaczone do jego konserwacji. Do tych pierwszych można zaliczyć wszelkiego rodzaju środki do czyszczenia tapicerek, szampony do mycia karoserii, preparaty do mycia plastikowych części samochodu (m.in. kokpitu) oraz do ich nabłyszczania, a także spraye do zderzaków i listew, które skutecznie usuwają nagromadzony w tych miejscach brud i podkreślają ich naturalny, czarny kolor.

W skład środków pielęgnujących wchodzą również neutralizatory powietrza, które pomagają w pozbyciu się nieprzyjemnych zapachów wewnątrz auta, a także odświeżacze powietrza, nadające wnętrzu przyjemnego zapachu – dodaje ekspert z firmy Buwar, jednego z czołowych na Dolnym Śląsku dystrybutorów środków smarujących i chemii samochodowej.

Preparaty do konserwacji

Równie ważną czynnością, którą należy wykonywać względem samochodu, jest jego konserwacja. Tutaj na pomoc przychodzą różnego rodzaju preparaty. Są nimi m.in. specjalne woski. Przed zakupem należy zwrócić uwagę na ich zastosowanie – inny rodzaj wykorzystuje się do karoserii samochodowej (w tym przypadku są to woski syntetyczne lub naturalne), inny do stosowania na felgi. Ponadto, dostępne są środki wzmacniające gumy opon przed pękaniem oraz szeroka gama płynów eksploatacyjnych, do których należą: olej silnikowy, płyn chłodzący czy płyn do spryskiwaczy. Każdy z nich jest niezbędny do prawidłowej pracy samochodu.

W tego rodzaju produkty najlepiej zaopatrzyć się w renomowanych hurtowniach chemii lub kosmetyków samochodowych, w których oferta skierowana jest również do sklepów motoryzacyjnych, warsztatów, myjni samochodowych oraz innych punktów usługowych bądź handlowych. Zapotrzebowanie jest bardzo duże i wciąż rośnie, co związane jest z dynamicznym wzrostem parku samochodowego. Popyt na chemię samochodową zwykle wzrasta w okresie jesienno-zimowym, który sprzyja pracom pielęgnacyjnym i konserwacyjnym, dlatego warto zawczasu pomyśleć o odpowiedniej ochronie dla samochodu.

Materiał partnera