turbosprężarki

Cechy dobrego serwisu turbosprężarek

Turbosprężarki, potocznie zwane turbinami, to jeden z istotnych elementów pojazdu. Urządzenia te zostały tak skonstruowane, by móc bezawaryjnie współpracować z napędem silnikowym przez cały okres jego użytkowania. Jednak, tak jak w przypadku każdej innej części samochodu, czasami zdarzają się usterki wymagające skorzystania z usług serwisu. Jak wybrać najlepsze miejsce do naprawy turbiny?

Czym są turbosprężarki?

Aby dowiedzieć się, jak znaleźć najlepszy serwis turbosprężarek, warto odpowiedzieć sobie na pytanie, do czego służy to urządzenie i po co montuje się je w pojazdach. Zapytaliśmy o to pracownika firmy P. P. H. U. TURBO z Oleśnicy, zajmującej się sprzedażą i regeneracją turbin. Jak wyjaśnia: „Turbosprężarki to elementy montowane w pojazdach, by zwiększyć moc silnika, poprzez dostarczenie mu dodatkowej porcji powietrza. Zastosowanie turbiny pozwala na osiągnięcie większej mocy przy takim samym zużyciu paliwa.”

Turbiny są projektowane w taki sposób, by mogły bezawaryjnie pracować razem z silnikiem. Rzadko ulegają poważnym awariom, dlatego użytkownicy nie powinni mieć obaw przed kupowaniem samochodów z napędem wzbogaconym o turbo. Jednak, podobnie jak każdy inny element konstrukcyjny pojazdu, turbosprężarka także może ulec awarii. Przeważnie jest ona spowodowana przez czynniki takie jak:

  • dostanie się do turbiny obcego materiału,
  • zastosowanie brudnego oleju,
  • zbyt małe ciśnienie oleju,
  • przegrzanie.

W przypadku wystąpienia awarii, warto udać się do serwisu specjalizującego się w regeneracji tych części. Naprawa turbiny jest konieczna, by pojazd mógł prawidłowo funkcjonować. Są to elementy stosunkowo łatwe w reperacji, dlatego rzadko występuje konieczność wymiany ich na nowe.

Jak przebiega regeneracja turbosprężarek?

Jeśli stanąłeś przed koniecznością naprawy turbiny, warto wybrać odpowiedni zakład mechaniczny. Dobry serwis turbosprężarek powinien dysponować odpowiednimi narzędziami, a jego pracownicy mieć doświadczenie w naprawie tych elementów. W warsztacie świadczącym usługi na wysokim poziomie turbina zostanie zdemontowana i poddana diagnostyce.

Przeważnie pierwszym krokiem podczas naprawy usterki jest czyszczenie sprężarki za pomocą myjki ultradźwiękowej lub piaskarki. Następnie ma miejsce kontrola punktów pomiarowych wskazanych przez producenta, która umożliwia zidentyfikowanie usterki. Kolejnym krokiem jest wymiana uszkodzonych elementów oraz wyważenie zespołu wirującego. Po wykonaniu tych czynności można przystąpić do montażu końcowego oraz ponownego sprawdzenia działania turbiny.

Tak powinna przebiegać prawidłowo wykonana regeneracja turbosprężarki w dobrym punkcie serwisowym. Jeśli szukasz miejsca, gdzie poddasz naprawie swój pojazd, skorzystaj z rekomendacji innych kierowców, którzy polecą Ci najlepszych fachowców.

Materiał partnera