mechanik

Cechy dobrego mechanika samochodowego

Znalezienie dobrego mechanika samochodowego nie należy do najprostszych zdań. Chociaż wielu fachowców oferuje swoje usługi, ogłaszając się w gazetach, Internecie, a także promując swoje zakłady innymi kanałami reklamy, niewielu z nich jest prawdziwymi profesjonalistami. Na co zatem zwrócić uwagę, szukając mechanika? Jakimi cechami powinien się odznaczać? Podpowie nasz krótki przewodnik.

Pomimo dbania o auto w przydomowym garażu, prawidłowej jego eksploatacji oraz regularnego wymieniania części czy dokonywania przeglądów, raz na jakiś czas wizyta u mechanika jest nieunikniona. Dlatego tak ważnym jest, aby oddać nasze cztery kółka w dobre ręce. Komu najlepiej powierzyć nasz samochód? Jakie cechy powinien mieć dobry mechanik samochodowy?

Znawca tematu

Chociaż brzmi to banalnie, podstawową cechą dobrego mechanika samochodowego jest posiadanie rozległej wiedzy na temat aut. Dobrze, jeśli jest on pasjonatem motoryzacji, jeszcze lepiej, kiedy u podstaw jego wiedzy leży odpowiednie wykształcenie techniczne, na przykład skończona szkoła zawodowa, specjalizująca się w mechanice samochodowej. Jego wiedza powinna obejmować zakres budowy poszczególnych modeli samochodów, ich funkcjonowanie, informacje, dotyczące działania zespołów, podzespołów oraz układów. Tylko mając solidne podstawy, mechanik będzie potrafił szybko zdiagnozować problem, naprawić go oraz wyregulować wszystkie występujące odchylenia od normy. Umiejętność zastosowania logicznego myślenia, maksymalna koncentracja oraz cierpliwość są podstawą przy wykonywaniu omawianego zawodu. Z wiedzą teoretyczną powinna iść w parze praktyka oraz doświadczenie. Dobry mechanik zatem będzie osobą, która dokonała w życiu wielu napraw, również tych mniej standardowych. W poszukiwaniu fachowca, warto zwracać uwagę na warsztaty, specjalizujące się w naprawach określonych rodzajów aut. Przykładem może być serwis samochodowy TAND z Gdyni, wykonujący naprawy samochodów wszystkich marek, lecz specjalizujący się w autach francuskich.

Najważniejszy jest klient

Dobry mechanik samochodowy powinien nie tylko znać się na samochodach, ale również mieć odpowiednie podejście do klientów, być kulturalny, życzliwy i wzbudzać zaufanie. Przede wszystkim liczy się sumienność, rzetelność, dokładność oraz odpowiedzialność. Powierzamy mu przedmiot nieraz o wielkiej wartości, dlatego oczekujemy, że podczas wykonywanej naprawy należycie się nim zajmie, z dbałością o każdy szczegół. Nie bez znaczenia jest punktualność oraz dotrzymywanie terminów, bowiem każdy dzień, który samochód spędza w warsztacie, jest dla nas dniem straconym. Każdy, kto choć raz przeżył koszmar przedłużającej się naprawy samochodu wie, jak poważne straty czasu, a nieraz i pieniędzy, generuje niedotrzymanie terminu przez mechanika, wprowadzające dodatkowy chaos w naszym życiu. Ważne jest również, aby mechanik potrafił tak zorganizować swoją pracę, by móc proponować klientom niezbyt odległe terminy. Awarie aut są często wydarzeniami nagłymi oraz losowymi, wymagającymi niemalże natychmiastowej interwencji.

Nie zapominajmy także aby zwrócić uwagi, na jakich częściach pracuje i czy wybiera materiały najwyższej jakości. 

Materiał partnera