Kobieta w aucie z komisu

Cechy dobrego komisu samochodowego

Pozbycie się używanego auta może nastręczyć sporo trudności i wiązać się z dość długim okresem oczekiwania na osobę zainteresowaną kupnem. W takiej sytuacji każdy sprzedający ma do wyboru skorzystanie z propozycji skupu aut za gotówkę, sprzedaż na własną rękę, albo poszukiwanie komisu samochodowego. Osoby, które decydują się na komis, powinny jednak bardzo uważnie wybierać firmę, której powierzą swój pojazd.

Jak pozbyć się używanego auta?

Sprzedaż używanego auta nie zawsze jest łatwa. Na rynku jest dostępna bardzo duża ilość samochodów, zarówno sprowadzanych zza granicy, jak i kupionych od polskich dealerów. Co roku do sprzedaży trafia również pokaźna pula aut poleasingowych. Przy tak znacznej konkurencji pozbycie się używanego auta może być nie lada problemem. Osoby, które stają wobec takiego wyzwania, mogą wybrać zamieszczenie ogłoszenia w jednym z popularnych serwisów, pomagających w sprzedaży różnych przedmiotów, skorzystać z oferty komisu samochodowego albo zdecydować się na udanie się do skupu aut – wyjaśnia specjalista z firmy Auto-Skup Śląsk, która specjalizuje się w obrocie używanymi samochodami.

Każda z opcji związanych z pozbyciem się używanego samochodu charakteryzuje się nieco innymi wadami i zaletami. Stosunkowo najprostsze jest skorzystanie z oferty skupu aut. W takim przypadku wszystkie formalności można załatwić dość szybko. Po uzyskaniu wyceny sprzedający podpisuje dokumenty, zdaje papiery wozu oraz kluczyki, a także przekazuje pojazd, w zamian otrzymując umówioną kwotę. Wielką zaletą takiego rozwiązania jest szybkie tempo działania i pozbycie się samochodu praktycznie od ręki.

Innym często wybieranym rozwiązaniem jest korzystanie z oferty komisu samochodowego. Choć daje to możliwość uzyskania nieco wyższej ceny, to często wymaga znacznie więcej czasu. Wstawiając auto do komisu, nie ma również gwarancji, że znajdzie się na nie nabywca.

Sprzedaż auta w komisie – na co zwrócić uwagę szukając dobrego komisu?

Sprzedaż auta w komisie to metoda często wybierana przez wiele osób. Przekazanie samochodu do komisu wiąże się jednak zawsze z pewnym ryzykiem. Żaden komis nie gwarantuje szybkiej sprzedaży za dobrą cenę, można jednak nieco zwiększyć swoje szanse, uważnie wybierając firmę, z której usług chcemy skorzystać.

Jednym z warunków skutecznej sprzedaży jest znalezienie komisu, który może poszczycić się dobrą lokalizacją oraz rozsądną ilością aut w swej ofercie. Warto pamiętać, że klienci najchętniej wybierają komisy, które są zlokalizowane w dobrych punktach. Powodzeniem cieszą się te lokalizacje, gdzie można stosunkowo łatwo dojechać. Przekazując auto do komisu, trzeba więc rozważyć czy jego położenie gwarantuje dużą liczbę potencjalnych klientów.

Drugim istotnym czynnikiem jest również wielkość komisu. Firmy, które mają bardzo dużą ilość aut, mogą być wprawdzie chętnie odwiedzane przez kupujących, jednak zbyt duża konkurencja na jednym placu nie rokuje szybkiej sprzedaży. Klientowi zawsze łatwiej porównać auta stojące obok, niż te, które stoją w miejscach odległych od siebie. Jeśli nasze auto nie wypada zbyt dobrze w takich porównaniach, w dużym komisie chętni zapewne nie znajdą się szybko.

Przy szukaniu dobrego komisu z całą pewnością musimy sprawdzić, czy mamy do czynienia z solidną i godną zaufania firmą. W przeciwnym razie mogą nas czekać poważne kłopoty, ponieważ pieniędzy nie otrzymujemy w momencie zawarcia transakcji przez klienta tak, jak w przypadku skupu aut, ale dopiero po pewnym czasie. Powinniśmy więc upewnić się, że prowadzący komis działają od dłuższego czasu, a firma jest zarejestrowana i wypłacalna.

Trzeba pamiętać o tym, żeby podczas wstawiania auta do komisu dokładnie przeczytać zawieraną przy tej okazji umowę. Dobre komisy nie muszą stosować w niej żadnych zapisów budzących wątpliwości, a wszystkie informacje są zapisane w sposób prosty i zrozumiały.

Materiał partnera