Awaria elektryki w aucie dostawczym

Awaria elektryki w aucie dostawczym. Co robić?

Transport z wykorzystaniem aut dostawczych wykorzystuje obecnie wiele różnych branży. Jednak zdarza się, że nawet najlepszy pojazd może ulec awarii. Jednymi z najczęstszych problemów są usterki w zakresie elektryki samochodu. Sprawdź, jak rozpoznać, że auto nie działa, jak powinno. Przygotuj się na taką awaryjną sytuacją i dowiedz się, jak należy postępować, żeby zapewnić bezpieczeństwo sobie i innym uczestnikom ruchu drogowego.

Jakie są najczęstsze awarie samochodów związane z elektryką?

Usterki układu elektrycznego to jedne z najczęstszych problemów, z jakimi muszą mierzyć się kierowcy samochodów dostawczych i osobowych. Ich przyczyny mogą być różne. Czasem jest to prosta sprawa, jak konieczność wymiany bezpiecznika na nowy ze względu na jego przepalenie. Nierzadko awaria wynika z rozładowania lub uszkodzenia akumulatora. Nie należy jednak lekceważyć żadnego objawu, ponieważ usterki mogą być poważniejsze i mieć związek np. ze zwarciami w instalacji, które nie są już tak błahe.

Zazwyczaj samochód wykazuje wczesne objawy, które mogą wskazywać kierowcy, że dzieje się z nim coś niewłaściwego. Sygnały ostrzegawcze rozpoznają przeważnie te osoby, które na co dzień poruszają się pojazdami i wiedzą jak się zachowują. Kiedy pojawią się oznaki, które mogą świadczyć o awarii, warto natychmiast udać się do mechanika, aby sprawdzić, co się dzieje

– podkreśla specjalista z firmy ETSERWIS.

Co jeszcze może zepsuć się w samochodzie dostawczym? Oprócz wymienionych usterek zdarzają się również:

  • niedziałające wycieraczki,
  • problemy z automatycznym otwieraniem się szyb,
  • niesprawne oświetlenie,
  • zacinające się radio.

Co robić, kiedy w pojeździe pojawi się awaria?

Niektóre z usterek wpływają na komfort kierowcy, lecz nie są dla niego niebezpieczne i umożliwiają dalszą jazdę. Jest to między innymi wspomniana już usterka radia lub problem z szybami. Poważniejszy może być już np. brak oświetlenia – szczególnie wieczorową porą. Jazda po zmroku bez sprawnych świateł jest wyjątkowo niebezpieczna dla kierowcy, ale  i innych uczestników ruchu drogowego. Co więcej, może skończyć się także mandatem w przypadku spotkania z patrolem policji.

Niektóre z awarii układu elektrycznego całkowicie unieruchamiają pojazdy. Dotyczą one zwykle akumulatora lub alternatora. W takich sytuacjach niezbędne jest skorzystanie z pomocy drogowej. Fachowcy będą w stanie odholować samochód do najbliższego serwisu, którzy zdiagnozują problem i go usuną.

Awarii elektryki w samochodach dostawczych można uniknąć, korzystając z regularnych przeglądów pojazdu. Obowiązkowe kontrole należy wykonywać raz w roku. Jednak w momencie, kiedy pojawiają się jakiekolwiek objawy wskazujące na nieprawidłowe działanie układu elektrycznego, warto natychmiast udać się do specjalisty. Dzięki temu można zadbać o własne bezpieczeństwo i uniknąć wysokich kosztów związanych z poważnymi usterkami, a także nerwów, które towarzyszą unieruchomieniu pojazdu w trasie.

Materiał partnera