amortyzatory

Amortyzatory i zderzaki gumowe. Gdzie znajdują zastosowanie?

Amortyzatory i zderzaki gumowe to mechanizmy, mające za zadanie przechwycenie, a następnie rozproszenie nadmiaru energii w układzie mechanicznym. Dzięki temu urządzenie lub operator zostają zabezpieczone przed negatywnym oddziaływaniem drgań, co znacząco wpływa na komfort eksploatacji. Gdzie zatem znajdują one zastosowanie?

Amortyzatory i zderzaki gumowe wykonane są z elstamoeru, czyli na przykład gumy, dzięki czemu wykazują właściwości sprężysto-tłumiące. Ze względu na jej nieściśliwość, element sprężynujący powinien stykać się z innymi elementami konstrukcji jedynie na powierzchniach, które przenosić będą obciążenie. Aby umożliwić odkształcanie się elementu, pozostałe powierzchnie powinny pozostać swobodne. Dlatego też elementy gumowe łączy się najczęściej z elementami metalowymi, które je obciążają. Tego typu mechanizmy znajdują swoje zastosowanie nie tylko w motoryzacji. Gdzie jeszcze?

Samochody, motocykle, rowery

W wymienionych wyżej pojazdach, amortyzatory i zderzaki gumowe stosuje się, aby zmniejszyć kołysanie resorowanego nadwozia oraz aby zapobiec odrywaniu się koła od podwozia na wybojach. Zasada ich działania jest dość prosta. W zawieszeniu samochodu, kontrolują one pracę sprężyn, poprzez tłumienie drgań o  rożnej częstotliwości, amplitudzie oraz przyspieszeniu. Dzięki temu, ciężar masy samochodu jest rozkładany równomiernie na wszystkie koła, niezależnie od warunków ich pracy, co z kolei wpływa na bardzo dobrą przyczepność kół do jezdni, przy zachowaniu pełnego komfortu podróżowania.

Maszyny

Ponieważ zderzaki gumowe dają się łatwo dopasować do każdej powierzchni i są bardzo poręczne w montażu, chętnie wykorzystuje się je w przemyśle. W suwnicach oraz innych maszynach amortyzują bowiem uderzenia. Redukują drgania, występujące w agregatach oraz maszynach przemysłowych, gdzie bardzo istotne jest uderzenie, stałe ruchy z zatrzymaniem, obroty oraz podobne działania, generujące wstrząsy. Znajdują również one zastosowanie w przemyśle chemicznym. Używa się ich w kabinach pojazdów, silnikach maszyn oraz urządzeń przemysłowych. Wśród producentów różnych modeli zderzaków oraz amortyzatorów z gumy na szczególną uwagę zasługuje firma Pionier Jawor, działająca na polskim rynku już od 1991 roku i mająca w swojej ofercie szeroki asortyment omawianych wyrobów.

Amortyzatory oraz zderzaki gumowe pełnią bardzo ważną funkcję, znacznie przedłużając czas eksploatacji maszyn i ograniczając występowanie uszkodzeń. Zamontowane pomiędzy urządzeniem a mocowaniem do podłoża, powodują redukcję sił, oddziaływujących na przykład na posadzkę przemysłową, przez co jest ona dodatkowo chroniona przed uszkodzeniami.

Materiał partnera