Akcesoria i elementy eksploatacyjne dla samochodów ciężarowych. Przegląd rozwiązań

Samochód ciężarowy miesięcznie może pokonywać nawet 20 tysięcy kilometrów. Duża eksploatacja wymaga stosowania odpowiednich środków chemicznych oraz wymiany zużytych części. Ze względu na różne problemy, jakie mogą wystąpić w tego typu pojazdach, hurtownie muszą posiadać w swojej ofercie na tyle bogaty asortyment, by umożliwił on naprawę większości występujących usterek.

Najczęściej pojawiające się problemy

Pojazdy ciężarowe narażone są na wysokie stopień eksploatacji, dlatego trzeba mieć na uwadze to, że niektóre części mogą zużywać się znacznie szybciej od innych. Podstawą jest sprawdzanie i wymiana oleju silnikowego oraz ogumienia, które przy wysokim trybie pracy narażone jest na różne niebezpieczeństwa. Po dłuższym czasie wymiany mogą potrzebować także felgi. Wśród dostępnych w sklepach i hurtowniach elementów eksploatacyjnych obowiązkowo powinny znaleźć się także akumulatory, ponieważ są one powszechnym powodem awarii. Specjalista z firmy AT Truck w Radomsku dodaje:

Do najczęstszych problemów zalicza się także niewłaściwe działanie alternatora czy zepsuty rozrusznik. Najczęściej jednak zawodzi układ elektroniczny. 

Części do przyczep i naczep

Duże znaczenie w transporcie mają przyczepy i naczepy, które mocno wpływają na bezpieczeństwo i stabilizację na drodze. Niezbędny jest poprawnie działający układ  hamulcowy oraz światła funkcjonujące bez żadnej wady. Chłodnie wymagają także wymiany elementów agregatów chłodniczych. Natomiast sama naczepa, ze względu na dużą eksploatację, może potrzebować wymiany osi, zawieszenia mechanicznego, sprzęgła siodłowego czy wsporników zawieszenia. W przyczepach częściami eksploatacyjnymi są obrotnice, dyszle, liczniki kilometrów, czy hydrauliczne układy wywrotu.

Inne problemy eksploatacyjne

W samochodach ciężarowych potrzebne są także pompy podnoszenia kabiny, części zabudowy kabin, elementy systemu klimatyzacji, czujniki poziomu paliwa czy lusterka. W procesie eksploatacji może także wyniknąć dużo więcej innych problemów, na przykład w układzie rozrządu, skrzyni biegów, silniku, układzie kierowniczym, sprzęgle czy zawieszeniu. Nie sposób przewidzieć, który element będzie potrzebował wymiany. Dlatego hurtownie, które oferują sprzedaż części do samochodów ciężarowych, muszą posiadać w swojej ofercie bogaty asortyment. Oprócz części niezbędna jest także właściwa chemia, która może wpłynąć na poprawę pracy działania i wydłużenie żywotności.

Materiał partnera