5 symptomow swiadczacych o zuzyciu opon

5 symptomów świadczących o zużyciu opon

Jazda samochodem to nie tylko przyjemność, ale również obowiązek zachowania pojazdu w jak najlepszym stanie. Warto pamiętać o regularnej wymianie elementów eksploatacyjnych takich jak np. klocki, tarcze czy ogumienie. To właśnie od tego ostatniego zależy, czy podczas jazdy będą zachowane dobra przyczepność i bezpieczeństwo. Dowiedz się, jakie sygnały świadczą o zużyciu opon w samochodzie i na co uważać.

Jak często należy zmieniać opony w samochodzie?

Co do zasady ogumienie samochodu powinny być zmieniane zgodnie z panującymi warunkami zewnętrznymi. W Polsce wyróżnia się trzy typy opon:

  • letnie – zazwyczaj używane od maja do końca października,
  • zimowe – kierowcy najczęściej zakładają je w chłodnym okresie od listopada do kwietnia,
  • wielosezonowe – przystosowane do użytku podczas każdych warunków atmosferycznych.

Najlepiej wymianę ogumienia wykonać w dobrym warsztacie, który oferuje zarówno sprzedaż wysokiej jakości opon, jak i ich założenie. Takie usługi zrealizujesz w Gumocar na warszawskiej Woli. Jednak oprócz sezonowej zmiany ogumienia warto pamiętać o tym, że opony również ulegają zużyciu.

Ile lat można używać opony?

Zakup i założenie opon do samochodu to czynności, które powinieneś wykonywać regularnie. W zależności od jakości ogumienia, producenci udzielają gwarancji na 2 do nawet 7 lat.

Pierwszą oznaką, że nastał czas na zakup nowych opon, jest upłynięcie tego terminu. Można w bardzo łatwy sposób określić, ile lat ma ogumienie w pojeździe. Wystarczy zajrzeć na datę produkcji wytłoczonej na boku każdej opony. Dwie ostatnie cyfry oznaczają rok produkcji. Jazda starymi oponami nie jest bezpieczna.

Kolejnym ważnym czynnikiem, który warto wziąć pod uwagę, jest grubość bieżnika. Według przepisów minimalna wartość wynosi 1,6 mm, jednak bezpieczniejszym pomysłem jest jazda na oponach o grubości bieżnika przynajmniej 3 mm większej niż ta przewidziana przez prawo.

Zużyte opony a jazda samochodem

Nie tylko rok produkcji i grubość bieżnika mogą wskazywać na zużycie opon. Do niepokojących symptomów można także zaliczyć:

  • drganie kierownicy podczas jazdy – można to zauważyć przy przyśpieszaniu i jest to jeden z objawów zużycia opon,
  • uszkodzenia mechaniczne – wszelkie widoczne zniszczenia opony uniemożliwiają dalszą jazdę samochodem, takie ogumienie należy jak najszybciej wymienić,
  • widoczne wybrzuszenia – nawet jeśli przedmiot nie ma żadnych widocznych pęknięć, to jakiekolwiek deformacje powinny skłonić do zakupu nowych opon.

Warto wymienić opony już po zauważeniu jednego ze wskazanych symptomów.

Materiał partnera