zegarek z kwadratową tarczą

Zegarki z kwadratową tarczą. Nietypowe modele dla niego i dla niej

Wielu uważało jeszcze do niedawna, że wszechobecne smartfony całkowicie wyrugują zegarki naręczne z powszechnego użytku, jednakże ich przewidywania okazały się z gruntu mylne. Te towarzyszące człowiekowi już od ponad stu kilkudziesięciu lat czasomierze nadal żyją pełnią życia i mają się całkiem dobrze. Zegarek naręczny to przecież nie tylko narzędzie do mierzenia czasu, lecz także wiele znaczący element naszego stroju i naszego wizerunku. Jak w tym wszystkim mają się zegarki z kwadratową tarczą?

Kwadratura koła

Tytuł tego rozdziału to pojęcie czysto matematyczne, jednakże znakomicie pasuje do rozprawy o zegarkach okrągłych i kwadratowych. Chociaż matematycy wykazali, że nie da się skonstruować kwadratu, którego pole jest równe polu danego koła przy użyciu wyłącznie cyrkla i linijki, to z kolei zegarmistrzowie udowodnili, że zegarki kwadratowe pokazują czas dokładnie w taki sam sposób jak ich okrągłe odpowiedniki. Co z tego wynika? Przede wszystkim to, że kształt zegarka naręcznego nie ma żadnego znaczenia dla samego pomiaru czasu, a o wyborze takiej czy innej jego geometrycznej formy decyduje wyłącznie gust osoby noszącej dany czasomierz. Jedno, o czym należy pamiętać w każdym wypadku to, by wybierać zawsze tylko taki zegarek, którego koperta nie będzie wystawała poza obrys naszego nadgarstka; zegarek o nadmiernych rozmiarach z pewnością nie dodawałby nikomu szyku. Wydaje się, że nie będzie żadnym wielkim odkryciem, jeśli powiemy, że na ogół za typowy kształt zegarka naręcznego uznaje się koło. My jednak zgodnie z tytułem naszego artykułu, chcemy się zająć dzisiaj bliżej czymś nietypowym, a mianowicie zegarkami z tarczą kwadratową, w czym pomogą nam pracownicy firmy Classic Watch z Katowic.

Charakterystyka zegarków z kwadratową tarczą

Jak już powiedzieliśmy, kształt tarczy zegarka nie ma żadnego znaczenia, dla jego podstawowej funkcji, czyli mierzenia czasu. Jednakże współczesne naręczne zegarki to prawdziwe kombajny w porównaniu z ich dalekimi przodkami, a ilość zadań, które mogą wykonywać, jest liczona wieloma dziesiątkami; przykładem takich multifunkcyjnych gadżetów zakładanych na nadgarstek ręki są słynne już smartwatche. Wydaje się, że stosowanie w tych urządzeniach tarcz kwadratowych to pomysł jak najbardziej trafiony; z pewnością odczytywanie różnego rodzaju komunikatów jest na takim sprzęcie bardzo wygodne. O atrakcyjności naręcznych zegarków z kwadratową tarczą nie muszą jednak decydować jedynie względy praktyczne. Są one równie szykowne, jak i zegarki z typową okrągłą tarczą i mogą stanowić doskonale komponujący się dodatek do eleganckich garniturów, czy też wieczorowych sukni. To odpowiedni pod względem estetyki projekt zegarka oraz właściwie dobrany pasek stanowią o jego wizualnej atrakcyjności; geometryczny kształt jego tarczy ma tutaj mniejsze znaczenie. Trzeba jednak uczciwie powiedzieć, że damskie i męskie eleganckie zegarki z kwadratową tarczą, jako coś nieoczywistego i rzadziej spotykanego, wzbudzają większą ciekawość i mocniej przyciągają ludzki wzrok.

Materiał partnera