Dzianiny osnowowe

Zastosowanie dzianin osnowowych

Obecnie na rynku można znaleźć wiele rodzajów dzianin. Jednym z nich jest dzianina osnowowa. Jest ona podzielona na kilka typów, które często wykorzystywane są do produkcji odzieży. Znajomość właściwości poszczególnych rodzajów tego materiału może pomóc więc w dobraniu odpowiedniej garderoby. Warto wiedzieć, czym się charakteryzują i gdzie można znaleźć ich zastosowanie.

Rodzaje i zastosowanie dzianin osnowowych

Najczęściej spotykanym rodzajem dzianiny osnowowej  jest ażur. Jest to rodzaj dzianiny o prześwitujących oczkach. Materiał ten jest przewiewny i lekki. Splot ażuru może mieć różną grubość, a jego zastosowanie można znaleźć zarówno w odzieży, jak i przy produkcji obuwia, czy torebek.

Jak podkreślają eksperci z firmy Luxpol-Bis„Zaletą tego materiału jest to, że jest on idealny nie tylko do szycia ubrań, ale także podszewek. Splot ażuru może być różnej grubości, jest on dostosowywany do potrzeb i wymagań producentów.” 

Trykot to kolejny rodzaj dzianiny osnowowej. Materiał ten charakteryzuje się tym, że powstaje, gdy nitka tworzy zamknięte lub otwarte oczka w dwóch sąsiednich kolumienkach. Z tego rodzaju dzianiny osnowowej produkuje się kostiumy gimnastyczne, kąpielowe, baletowe oraz getry i ciepłą bieliznę.  W przypadku dzianiny welurowej, często nazywanej jako dzianina aksamitna, prawa strona materiału wykończona jest miękkim „aksamitem”, natomiast lewa rozciągliwą dzianiną. Z dzianiny welurowej produkowana jest bielizna nocna, stroje domowe, ale również stroje sportowe i odzież dziecięca. Specjalnym rodzajem jest techniczna dzianina welurowa z przeznaczeniem do produkcji papieru ściernego. W tym zastosowaniu dzianina stroną gładką jest przyklejana do papieru z warstwą ścierną, natomiast warstwa welurowa służy do sczepiania z rzepem tarczy zabierakowej urządzenia roboczego (najczęściej wiertarki).

Produkty z dzianiny – jak sprawdzić ich jakość?

Jest kilka uniwersalnych zasad, którymi można się kierować podczas zakupu ubrań czy przy wyborze odpowiedniej dzianiny. Jedną z nich jest dotknięcie danego produktu. Dzianina powinna być przyjemna w dotyku i miękka. Jeżeli materiał wydaje się być „plastikowy”, należy zastanowić się nad jego wyborem. Warto również czytać informacje zawarte na metkach, ponieważ często zdarza się tak, że swetry, które wydają się grube i ciepłe, wcale takie nie są. Ponadto na metkach są umieszczone wskazówki dotyczące sposobu pielęgnacji danej rzeczy, a także rodzaje dzianiny użyte do produkcji. Ważne jest też obejrzenie materiału w odpowiednim świetle, aby móc ocenić czy splot jest odpowiednio poprowadzony – im luźniejszy, tym rzecz będzie bardziej przewiewna. W przypadku weluru technicznego do produkcji papieru ściernego, bardzo ważnym parametrem jest czepność warstwy welurowej.

Materiał partnera