Strój w medycynie - buty

Zasady ubioru pracowników placówek medycznych

Dress code pracowników medycznych różni się od zasad ubioru osób zatrudnionych w innych branżach. Stroje medyków kojarzą się zazwyczaj z kolorem białym, seledynowym lub niebieskim, z luźnym krojem oraz z profesjonalnymi oznaczeniami. Jednak, jak się okazuje, to nie wszystko. Z jakich elementów powinien składać się ubiór medyka i o jakich zasadach trzeba pamiętać?

Ubiór pracowników medycznych

Stroje medyczne można dziś zakupić w profesjonalnych sklepach i hurtowniach z odzieżą do przychodni, poradni i szpitali.

Przyjęło się, że ubiór osoby pracującej w zawodzie medycznym powinien składać się ze spodni z długimi nogawkami, koszulki lub z zestawu spodnie plus zapinany fartuch. Tym samym, należy unikać krótkich spodenek, mini spódnic, sandałów oraz butów na wysokich obcasach. Ubiór powinien być czysty i schludny – to niby oczywista zasada, o której niestety czasem się zapomina. Dlatego warto mieć w domu przynajmniej kilka kompletów na zmianę, w przypadku, gdy jeden strój znajduje się w kolejce do prania.

Odrębną kategorią jest kwestia uczesania i dodatków. Włosy nie powinny opadać na twarz i utrudniać kontaktu z pacjentem. Należy również zasłonić widoczne tatuaże oraz unikać noszenia biżuterii.

Jakie obuwie dla medyka?

Bardzo ważnym elementem stroju medyka jest obuwie. Powinno być ono odpowiednio dobrane i dedykowane właśnie zawodom medycznym. Dobrym przykładem jest obuwie profilaktyczne, które zapewniają optymalny poziom wygody i bezpieczeństwa. Idealnie sprawdzają się podczas wielogodzinnego dyżuru, gdy stopy i kręgosłup narażone są na liczne schorzenia.

Fantastycznym rozwiązaniem są na przykład buty na spodzie „kolebkowym” – zapewniają doskonałą ochronę kręgosłupa przed nadmiernym jego obciążeniem, a ponadto gwarantują wzmocnienie mięśni kończyn, pleców i pośladków oraz amortyzują mikrowstrząsy. Chodzenie w tego typu obuwiu skłania użytkownika do ciągłego balansowania, co prowadzi do zwiększonej pracy mięśni.

– Szczególnie dobrze sprawdza się podeszwa poliuretanowa, która ma właściwości antypoślizgowe, antystatyczne oraz antybakteryjne. Cholewki powinny być wykonane z miękkiej, elastycznej skóry naturalnej o wysokiej higroskopijności i doskonałych walorach użytkowych. Idealnie, jeśli model butów ma zapięcie na klamerkę, bo zapewnia to dodatkowy komfort na co dzień – przekonuje przedstawiciel firmy PRACOWNIA HANDLU Sławomir Słomka.

Dobrze, jeśli obuwie przeznaczone do zastosowań medycznych jest zgodne z normą PN-EN ISO 20347:2012, SRC.

Dlaczego dress code medyczny jest tak istotny?

Zarówno studenci kierunków lekarskich, jak i praktykujący medycy powinni przywiązywać dużą uwagę do właściwego ubioru. Jest on wyrazem poszanowania pacjentów i współpracowników.

Ponadto właściwy dress code medyczny ma znaczenie w kontekście profilaktyki epidemiologicznej oraz tworzenia relacji opartej na szacunku i zaufaniu.

Materiał partnera