Zalety dachówek ceramicznych

Ceramika należy do jednych z najstarszych materiałów budowlanych. Pokrycia dachowe z formowanej i wypalonej gliny to znany i od wieków wykorzystywany sposób wykończenia dachu. Z czego wynika tak bogata tradycja i niesłabnąca popularność dachówek ceramicznych? Czym dokładnie charakteryzują się te materiały na dach i dlaczego warto w nie zainwestować?

Niezwykła trwałość

Dach musi być przede wszystkim trwały i odporny na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych. Jest to inwestycja na lata, dlatego wybrany materiał powinien dobrze służyć przez wiele lat, by nie trzeba było przeprowadzać czasochłonnych i kosztownych remontów. Z tych właśnie powodów dachówka ceramiczna należy do najczęściej stosowanych pokryć dachowych. Producenci dachówek ceramicznych oferują na ten towar gwarancje obejmujące kilkadziesiąt lat, jednak szacuje się, iż materiały te mogą przetrwać nawet 100 lat bez uszczerbku na jakości. Ceramika jest ognioodporna i mrozoodporna, nie szkodzi jej promieniowanie UV ani opady atmosferyczne, a z racji swojej wagi tego typu pokrycia są też odporne na wiatr.

Wysoka funkcjonalność

Długa żywotność i niezwykła wytrzymałość dachówek ceramicznych idzie w parze z ich walorami użytkowymi. Jak się bowiem okazuje, ceramika zapewnia doskonałą izolacyjność dachu. Przede wszystkim zapobiega stratom ciepła, a także chroni przed nadmiernym nagrzewaniem dachu, dzięki czemu zapewnia komfortowe warunki panujące we wnętrzach zarówno zimą, jak i latem. Jest przy tym materiałem w pełni naturalnym, a więc przyjaznym dla zdrowia i środowiska. Wszystko to sprawia, że w budynkach pokrytych dachówką ceramiczną panuje korzystny mikroklimat. Poza tym materiał ten charakteryzuje się również dobrą izolacyjnością akustyczną i skutecznie tłumi dźwięki dochodzące z zewnątrz.

Bogate wzornictwo

Na uwagę zasługuje również estetyka dachówek ceramicznych, które dostępne są w bogatej palecie wzorów i kolorów. Naturalny urok ceramiki sprawia, że doskonale pasuje ona zarówno do klasycznej, jak i nowoczesnej stylistyki. Jeśli chodzi o kolorystykę, renomowane hurtownie pokryć dachowych, takie jak firma Dachlux, oferują materiały w ciepłych odcieniach czerwieni czy miedzi, ale też bardziej oryginalne warianty, np. w kolorze antracytu. Dachówkę ceramiczną można przy tym wykorzystać w różnych konstrukcjach dachów. Nic więc dziwnego, że estetyczne, funkcjonalne i wyjątkowo trwałe dachówki ceramiczne cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem wśród inwestorów i projektantów.

Materiał partnera