Zakup obrusów do restauracji: gdzie ich szukać?

Tekstylia używane w branży HoReCa zdecydowanie różnią się od tych, których na co dzień używamy w domach. Wielu przedsiębiorców jednak zdaje się o tym fakcie zapominać lub zwyczajnie poszukują półśrodków. Stosowanie domowych tekstyliów w swoich lokalach najbardziej chyba upodobali sobie drobni restauratorzy, którzy często serwują dania na stołach ozdobionych domowymi obrusami, choć w ten sposób ponoszą większe koszty prowadzenia biznesu i narażają się na ubywanie gości. Dlatego dziś przyjrzymy się restauracyjnym obrusom i odpowiemy na pytanie – gdzie szukać tych właściwych?

Kupując obrusy do restauracji należy zwrócić uwagę na to, by cechowały je łatwość prania i prasowania oraz niska kurczliwość materiału, obrus restauracyjny będzie bowiem pracować w trudnych warunkach. Ważna jednak jest też jego elegancja wykończenia, by taki obrus dobrze uzupełniał wystrój lokalu – informuje ekspert Textilo Group, producenta tekstyliów kontraktowych. Domowe tekstylia nie zapewniają odpowiednich warunków użytkowania, dlatego w ogóle nie powinny być stosowane w lokalach gastronomicznych, placówkach noclegowych czy innych lokalach usługowych tego typu. Do tego celu służą specjalnej tekstylia kontraktowe. Czyli jakie?

Tekstylia kontraktowe

Tekstylia kontraktowe to wszelkiego rodzaju wyroby tekstylne z przeznaczeniem do użytku w branży usługowej i w przestrzeniach o charakterze użyteczności publicznej. Materiały te, będąc ciągle narażone na zużycie i zniszczenie cechują się o wiele wyższą wytrzymałością, a to wskutek zastosowanych do ich produkcji materiałów i wykorzystanych technologii. Dlatego o wiele trudniej wchłaniają zabrudzenia czy zapachy, są odporniejsze na działanie czynników mechanicznych, termicznych, biologicznych i chemicznych, niektóre nawet na działanie ognia. Nie tracą kształtu wskutek stosowania środków piorących lub dezynfekujących, ich włókna nie rozciągają się pod wpływem prania w wysokiej temperaturze, łatwo je wyczyścić i pomimo bardzo intensywnego użytkowania i nieraz agresywnego czyszczenia bardzo długo zachowują swój pierwotny wygląd. Gdzie je znajdziemy? Branża produkcji tekstyliów kontraktowych intensywnie się dziś rozwija, a jej wyroby spotkamy w wielu miejscach. Są to m.in. tekstylia stosowane w hotelach, restauracjach i kawiarniach, urzędach, lokalach usługowych, placówkach służby zdrowia czy pojazdach komunikacji zbiorowej. Wśród produktów odnajdziemy na przykład zasłony, kotary, ręczniki, fartuchy, ścierki, skirtingi, obrusy, serwety, pościel i pokrowce, materace, odzież oraz tkaniny tapicerskie różnego rodzaju.

Obrusy restauracyjne – ciekawostki o produkcji

Tekstylia kontraktowe, w tym obrusy restauracyjne produkowane i sprzedawane są przez wyspecjalizowane firmy zaopatrujące branżę HoReCa (z ang. hotel, restaurant, café) w materiały i wyroby dziewiarskie., dlatego obrusy do restauracji lub hotelu najlepiej kupić u renomowanych producentów. W ofercie posiadają oni modele o różnych wykończeniach i specyfikacjach technicznych. Znajdziemy więc m.in. obrusy plamoodporne, w których potrzebna do ich utkania przędza pokryta jest chroniącym ją polimerem, jak i bardziej tradycyjne rozwiązania, z materiałów naturalnych: bawełny, jedwabiu czy sizalu. W produkcji wykorzystywane są również włókna syntetyczne z grupy poliamidów, poliester, spotkamy wreszcie obrusy łączące różne typy przędz w celu wzmocnienia końcowego produktu.

By osiągnąć dane właściwości, przędzę poddaje się dodatkowo określonym procesom technologicznym. Podczas apreturowania nasącza się włókna substancjami nadającymi przędzy połysku, stopnia elastyczności i odporności na zabrudzenia, działanie czynników biologiczno-chemicznych, wody czy temperatury. Przędze na bazie bawełny gładzi się pod ciśnieniem pracujących wałów (po jej uprzedniej impregnacji). By zminimalizować kurczliwość materiału przędzę poddaje się również niekiedy sanforyzacji – procesowi podobnemu do dekatyzowania. Pod działaniem pary wodnej o wysokim ciśnieniu i wysokiej temperatury wygrzewa się włókna i szybko hartuje w zimnej wodzie, co zapobiega późniejszemu kurczeniu się włókien obrusów. Przed barwieniem uszlachetnia się półprodukt przy użyciu ługu sodowego w procesie merceryzacji, wzmacniającego włókna przędzy. Barwienie, by uzyskało jak największą trwałość, wykorzystuje barwniki kadziowe. Dzięki nim przędza (a później obrus) nie odbarwia się pod wpływem chloru, temperatur, światła słonecznego i wysokich temperatur. Najczęściej barwienie jest jednokolorowe, co zwiększa możliwości aranżacyjne i ułatwia użytkowanie tkaniny. Do tkania wykorzystuje się popularne sploty tkackie – skośne, atłasowe i ich pochodne. Wyjątkowe wrażenie mogą robić obrusy z wzorami wykonanymi w technice adamaszku.

Materiał partnera