Mundur górniczy

Z jakich elementów składa się mundur górniczy?

Chociaż dla wielu osób mundur górniczy nie jest zaskakującym widokiem, to wciąż niektórzy nie wiedzą, z jakich elementów się on składa. Może to wynikać z tego, że jest on noszony tylko w określonych regionach Polski, przez co trudno  dostrzec go na co dzień. W tym artykule przedstawimy Wam wygląd i mundur górnika oraz tradycje, które się z nim wiązały. Dzięki temu dowiecie się, dlaczego ten strój jest tak ważny oraz jaka wiąże się z nim historia. 

Znaczenie kolorów w mundurze górniczym

Mundur górniczy w dzisiejszych czasach jest dość rzadko spotykanym strojem na ulicy. Zazwyczaj jest prezentowany na ważnych uroczystościach państwowych czy kościelnych. Mimo iż wiele osób kojarzy ubiór górników, nie wszyscy wiedzą, jaka wiąże się z nim symbolika. Każdy element, z którego składa się galowy strój, ma znaczenie i pełni kluczową funkcję.

Szary mundur górniczy jest strojem służbowym, który noszono tylko do pracy, natomiast czarny uniform zakładany jest na ważne uroczystości i święta. Charakterystyczna sztywna czapka, czyli czako ma wysokość 12,5 cm. To ona zazwyczaj jest najbardziej wyróżniającym się elementem tego ważnego munduru. Jej nieodzownym elementem jest kupla – górnicze godło, przedstawiające narzędzia, którymi górnicy wydobywali węgiel. Warto zaznaczyć, że czako posiada także pióropusz, którego barwa nie jest bez znaczenia. Kolor zielony wyróżnia generalnych dyrektorów, biały – inżynierów i techników, czarny przeznaczony jest dla górników, a czerwony często spotykany u członków górniczej orkiestry.

Z jakich podstawowych elementów składa się strój górnika? 

Czako często pozwala odróżnić strój górnika od innych ważnych mundurów, natomiast nie jest to jedyny element, z którego składa się ubiór tych ciężko pracujących mężczyzn. Czarna kurtka zapinana na 9 guzików, tzw. knefli z żółtego metalu, jest mocno wyróżniającą się częścią tego stroju. Wyposażona jest ona w aksamitne dystynkcje, które określają stopień górniczy. Na piersiach możemy zauważyć charakterystyczne patki z czarnego aksamitu ozdobione pięcioma kneflami. Godło naszyte na czako jest także umieszczone na kołnierzu, który również jest wykonany z aksamitu. Jeśli poszukujecie prawdziwego munduru górniczego, sprawdźcie ofertę firmy Doris Simon, która dokłada starań, by wiernie odwzorowywać tradycyjne stroje. Strój górnika stanowi kontynuację tradycji, która kultywowana jest od wielu lat i przypomina o ciężkiej pracy wykonywanej przez naszych przodków. 

Materiał partnera